Za nami zawody z cyklu Puchar Tatr w Zakopanem

18:50, 18.09.2018 Agnieszka Białek Aktualizacja: 20:42, 19.09.2018

W sobotę, 15 września 2018 r., na kompleksie średnich skoczni w Zakopanem, odbył się Puchar Tatr, którego organizatorem był klub sportowy Eve-nement. Młodzi sportowcy rywalizowali w sześciu kategoriach wiekowych.

Pomimo deszczowej pogody, w minioną sobotę w Zakopanem panowała wspaniała atmosfera. Na kompleksie skoczni średnich w Zakopanem odbyła się pierwsza edycja Pucharu Tatr pod honorowym patronatem mistrza Kamila Stocha. Na trybunach oprócz wspomnianego lidera naszej kadry A, spotkać można było Dawida Kubackiego, czy Stefana Hule, którzy kibicowali młodym skoczkom i skoczkinią narciarskim. W sumie na starcie zawodów pojawiło się 164 zawodników nie tylko z polskich klubów sportowych.

Dziewczynki i chłopcy - skocznia K-15

Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili najmłodsi zawodnicy z roczników 2009 - 2012. Obiektem na którym rywalizowali, była mała skocznia o punkcie konstrukcyjnym usytuowanym na 15 metrze. Wśród dziewczynek najlepiej z całej stawki poradziła sobie ośmioletnia Julia Fender, reprezentująca klub LKS Klimczok Bystra. Uzyskała w swojej próbie 13,5 metra. Na drugim miejscu uplasowała o rok młodsza od zwyciężczyni Kira Kapustikova (13,5 metra) pochodząca ze Słowacji. Trzecia była rodaczka Kapustikovej, siedmioletnia Zara Zelencik (13 metrów).

Pełne wyniki zawodów dziewczynek

Zdecydowanie więcej chłopców niż dziewczynek przystąpiło do rywalizacji na skoczni K-15. Na starcie pojawiło się aż 58 skoczków. Najlepszy z całej stawki okazał się być zawodnik KS Eve-nement Zakopane - Filip Filipiec, który uzyskał 16,5 metra. Pół metra bliżej lądował dziewięcioletni Jakub Garaj, który pochodzi ze Słowacji. Na najniższym stopniu podium uplasował się Maciej Kubica (15,5 metra) z klubu LKS Klimczok Bystra.

Pełne wyniki zawodów chłopców

Junior E - skocznia K-35

Wśród kategorii wiekowej Junior E (rocznik 2006-2008), triumfował Tymoteusz Dyduch, który lądował w pierwszej serii na 33,5 metra, a w drugiej na 34 metrze. Drugi był kolega z klubu LKS Klimczok Bystra Dyducha - Kacper Tomasiak (33 metry; 34 metry). Mikołaj Wantulok po skokach na 33,5 metra oraz 33 metrów, uplasował się na trzeciej pozycji, tracąc do zwycięzcy zawodów aż 12,6 pkt. Na belce startowej w tej kategorii zasiadło 41 skoczków.

Pełne wyniki zawodów Junior E

Młodziczki - skocznia K-35

Jedenaście dziewcząt w wieku od 10 do 13 lat wystartowało zaraz po chłopcach z kategorii wiekowej Junior E. Wygrała zawodniczka AZS Zakopane Pola Bełtowska, która w swoich próbach uzyskała 30 metrów i 30,5 metra. Na drugim stopniu podium uplasowała się Sara Tajner. Młoda skoczkini z klubu LZS Sokół Szczyrk oddała skoki na 29 metrów i 329,5 metra. Natalia Słowik dwukrotnie uzyskała 29 metrów, co pozwoliło jej zająć najniższe miejsce na podium.

Pełne wyniki zawodów Młodziczek

Junior D - skocznia K-65

Kategoria Junior D była przedostatnią konkurencją rozgrywaną w ramach Pucharu Tatr. Najlepszy okazał się być Klemens Joniek, który poszybował na 67 metrów w pierwszej serii i 69 metrów w drugiej. Joniek reprezentował klub sportowy LKS Poroniec Poronin. Tuż za nim znalazł się Tymoteusz Amilkiewicz (65,5 metra; 66 metrów) z łączną liczbą punktów 230,6. Aż 17,1 pkt. stracił do Amilkiewicza, będący na trzecim miejscu Jan Mroczkowski (63,5 metra; 63 metrów) z klubu KS Chochołów.

Pełne wyniki zawodów Junior D

Junior C - skocznia K-65

Skoczkowie w wieku 14 - 15 lat, przystąpili jako ostatni do rywalizacji. Konkurs kończący Puchar Tatr wygrał Jan Bukowski, który dwukrotnie lądował na 64,5 metrze. Bukowski jest zawodnikiem klubu AZS Zakopane. Na drugim stopniu podium stanął Stanisław Majerczyk (63 metry; 62 metry), który na co dzień trenuje w TS Wisła Zakopane. Trzecie miejsce zdobył zawodnik gospodarzy - Jan Galica po skokach na 61,5 metra oraz 63,5 metra. W kategorii Junior C do startu przystąpiło 25 zawodników.