Za nami pierwszy dzień Mistrzostw Polski Juniorów!

Na skoczniach w Szczyrku odbywały się dziś Mistrzostwa Polski Juniorów w skokach narciarskich. Rywalizacja pań, które po raz pierwszy walczyły o ten tytuł w zimie podzielona była na dwie kategorie, a panów na trzy.

W kategorii junior E najlepszym okazał się Jan Bukowski z AZS Zakopane. Na skoczni o punkcie konstrukcyjnym wynoszącym 40 metrów uzyskał on 40,5 oraz 42,5 m, co dało mu łącznie 228,6 pkt. Wyprzedził on drugiego Stanisława Majerczyka o 6,5 pkt. Zawodnik TS Wisła Zakopane skoczył 39,5 oraz 40,5 metra. Trzecie miejsce zajął Jan Habdasz, który co prawda lądował dalej niż drugi Majerczyk, lecz szanse na srebro odebrały mu nisko oceny za styl. Czwarte miejsce przypadło Sebastianowi Zygmuntowiczowi (206,9 pkt), a piąte Michałowi Martynkowi (205,4 pkt).

Pełne wyniki konkursu kategorii E

Na średniej skoczni o złoto walczyli juniorzy D. Z minimalną przewagą zdobył je Mateusz Gruszka (217,4 pkt) również z AZS’u Zakopane. W obu seriach poleciał on na odległość 68,5 metra. Ze stratą pół punktu do zwycięzcy zakończył na drugim miejscu Mateusz Małyjurek, który uzyskał 69,5 oraz 67,5 m. Podium uzupełnił Maciej Zborowski z KS Chochołów (67,5 m, 66,5 m; 208,8 pkt). Tuż za nimi znalazł się Kacper Stosel (204,9 pkt) i Marcin Topór (204,1 pkt).

Pełne wyniki konkursu kategorii D

Zmagania na największym obiekcie rozpoczęli juniorzy C. W kategorii tej obyło się bez większych niespodzianek, a zwyciężył nie kto inny jak Dawid Jarząbek. Triumfator wszystkich konkursów minionej już edycji Lotos Cup odleciał na 91,5 i 99 m, co łącznie z notami za styl dało mu 226,5 pkt. Aż 43,5 punktu stracił do Dawida, Tomasz Pilch skacząc 82 i 89,5 m. Na najniższym stopniu podium stanął Kacper Konior (77 m, 84 m; 159 pkt). Za strefą medalową uplasował się Piotr Kudzia (149,5 pkt) oraz Łukasz Stawowy (147,5 pkt).

Pełne wyniki konkursu kategorii C

Po raz pierwszy w zimie o tytuł mistrzyni Polski walczyły kobiety. Na skoczni HS-44 rozegrano zawody w kategorii młodziczek. Ku zdziwieniu wszystkim wygrała Kamila Karpiel. Zawodniczka AZS’u Zakopane uzyskała 41 i 41,5 metra. Faworytkę wszyscy upatrywali w Paulinie Cieślar, która tak samo jak Dawid Jarząbek wygrała wszystkie konkursy Lotos Cup. 13 latka po skokach na 39,5 i 38,5 m (211,1 pkt) zdołała zająć 3 pozycję. Wśród nich znalazła się Anna Twardosz dwukrotnie lądująca na 40 metrze (217 pkt). Czwarte miejsce wywalczyła Sabina Król (165,6 pkt), a lokatę niżej sklasyfikowana została Róża Pawlikowska (155,1 pkt).

Pełne wyniki konkursu młodziczek

W konkursie juniorek na skoczni K-70 triumfowała Kinga Rajda. Brązowa medalistka letnich mistrzostw skacząc 70 i 67,5 m uzyskała 216,5 pkt. Z ogromną przewagą bo wynoszącą aż 59,8 pkt wyprzedziła ona drugą Joanne Szwab (57,5 m, 56 m). Na najniższym stopniu podium stanęła Joanna Kil (145,8 pkt). Skoczkini AZS’u Zakopane w pierwszej próbie oddała skok na odległość 56 m, a w drugiej skróciła swój lot o 3 metry. Za czołową trójką znalazła się Katarzyna Pałasz (124,4 pkt) i Marcelina Herzyk (108,1 pkt).