Z kombinacji do świata skoków: Anssi Koivuranta

07:55, 04.05.2019 Kamil Karczmarek

FIS Ski Jumping World Cup 2014 - Engelberg - 20141221 - Anssi Koivuranta/Clément Bucco-Lechat

Wielu sportowców w swojej karierze zdecydowało się na zmianę dyscypliny. Jest wiele przypadków zmiany kombinacji norweskiej na skoki narciarskie. Najbardziej znanym zawodnikiem jest Anssi Koivuranta.

Anssi Koivuranta zadebiutował w Pucharze Świata w kombinacji norweskiej w 2004 roku. Najlepszy dla niego był sezon 2008/09. Sięgnął w nim aż po 7 zwycięstw i triumfował w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. To był niesamowity sezon dla fińskiego kombinatora, który wcześniej nie wygrał indywidualnych zawodów. Jednak już wykazywał duże umiejętności, bo stawał na pucharowym podium i wygrywał w drużynie. Na początku sezonu 2009/10 po raz ostatni zakończył zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w czołowej trójce, zajmując drugie miejsce w Lillehammer.

W tym samym sezonie Koivuranta zakończył przygodę z kombinacją norweską. Pomimo wcześniejszych problemów zdrowotnych wystartował na igrzyskach olimpijskich w Vancouver. Marzył o kolejnym medalu olimpijskim, tym razem indywidualnym. Cztery lata wcześniej w Turynie wywalczył brąz w drużynie. W Kanadzie zajął 8. miejsce na normalnej skoczni i 7. w zawodach drużynowych. Na dużym obiekcie słabo zaprezentował się w skoku i zrezygnował ze startu w biegu. Zawody w Oslo rozgrywane miesiąc po igrzyskach były jego ostatnim pucharowym startem w kombinacji norweskiej. W lecie pojawił się jeszcze w zawodach Grand Prix.

Dalszą karierę w kombinacji norweskiej Finowi uniemożliwiła mykoplazma. Choroba osłabiła jego wytrzymałość, przez co nie mógł biegać na nartach. O kombinacji norweskiej nie było mowy, więc Koivuranta zdecydował się na skoki narciarskie. Podczas swojej kariery był jednym z najlepszych skoczków wśród kombinatorów. Wygrał wiele serii skoków i bardzo często był w czołówce. Dzięki systematycznej pracy nad formą biegową doszedł do poziomu światowej czołówki. Jednak w skokach narciarskich musiał rywalizować ze specjalistami od tej dyscypliny.

Pięć sezonów w Pucharze Świata w skokach narciarskich oczywiście nie przyniosło takich rezultatów jak w kombinacji. Jednak ukończenie sezonu w czołowej dwudziestce czy najlepsza dziesiątka Turnieju Czterech Skoczni budzą uznanie. Właśnie na TCS Anssi Koivuranta odniósł swoje jedyne zwycięstwo w Pucharze Świata w skokach narciarskich. Fin wygrał jednoseryjny konkurs w Innsbrucku. Tym samym jest jedynym sportowcem, który w swojej karierze sięgnął po zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w kombinacji norweskiej i skokach narciarskich.

Anssi Koivuranta to nie jedyny zawodnik, który zmienił kombinację norweską na skoki narciarskie. Jewgienij Klimow wygrał ubiegłoroczny cykl Letniego Grand Prix i fenomenalnie rozpoczął sezon zimowy. Na inaugurację Pucharu Świata triumfował w Wiśle i tym samym został liderem Pucharu Świata. Nie było to jego pierwsze pucharowe podium w karierze. W 2017 roku zajął 3. miejsce w loteryjnych zawodach w Innsbrucku. Wracając do minionego sezonu, był jeszcze drugi w konkursie lotów w Oberstdorfie. W klasyfikacji generalnej uplasował się na 12. miejscu.

Z kombinacji norweskiej zrezygnował po sezonie 2014/15. Przyczyną była bardzo słaba forma biegowa. Dla przykładu podczas konkursu olimpijskiego w Soczi Rosjanin po skoku był trzeci, a zawody zakończył na 45. pozycji. W swoim ostatnim ukończonym starcie w Pucharze Świata w kombinacji w Ramsau zajął 47. miejsce, prowadząc po skoku. Zmiana na skoki narciarskie wyszła mu zdecydowanie na dobre. Obecnie jest najlepszym rosyjskim skoczkiem.

Transfer z kombinacji norweskiej do skoków narciarskich był dobrym ruchem także w przypadku Davida Zaunera. Austriak po niezbyt udanej przygodzie z dwubojem dołączył do kadry swojego kraju w skokach. Dwukrotnie w drużynie stanął na pucharowym podium. Indywidualnie trzykrotnie zajął 4. miejsce.

Warto wspomnieć także o Kaarelu Nurmsalu. Estonia nie jest wiodącym państwem w kombinacji norweskiej, więc Nurmsalu nie mógł pochwalić się dobrymi wynikami. Tylko raz, w 2010 roku w Kuusamo punktował w Pucharze Świata, zajmując 30. pozycję. Od sezonu 2011/12 uprawiał skoki narciarskie, ale również bez sukcesów. W 2014 roku zdecydował się zakończyć karierę sportową ze względu na brak odpowiedniego wsparcia finansowego. Po dwóch latach wrócił, ale szybko ponownie zrezygnował z wyczynowego uprawiania skoków z powodu problemów z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała.

źródło: fis-ski.com