YOG 2024: Propozycja współpracy dla Korei Północnej

fot: IOC/Christophe Moratal

Gubernator prowincji Gangwon, która będzie organizatorem IV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w 2024 roku, wysłał sąsiadom z Północy zaproszenie do współorganizacji imprezy. Informację przekazał we wtorek samorząd południowokoreańskiej prowincji.

fot: IOC/Christophe Moratal

Gangwon jest regionem, przez który przechodzi linia demarkacyjna oddzielająca dwie strony konfliktu na Półwyspie Koreańskim – po stronie północnej nazywana jest Kangwŏn. Już na etapie kandydatury, gubernator prowincji ze strony południowej, Choi Moon-soon zabiegał o współpracę w organizacji z sąsiadem z Północy. Oficjalny list w tej sprawie zostały wysłany do Pjongjangu w sierpniu, za pomocą czterech międzynarodowych instytucji charytatywnych działających w Korei Północnej. Według portalu insidethegames.biz, gubernator Choi proponuje rozegranie konkurencji narciarstwa alpejskiego i snowboardu w mieście Wŏnsan, stolicy Kangwŏn.

Podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu, których obiekty mają stanowić większość aren rywalizacji młodych sportowców zimą 2024 roku, wystawiona została wspólna reprezentacja Korei w turnieju hokeja na lodzie kobiet, a sportowcy obu nacji przemaszerowali razem pod Flagą Zjednoczenia podczas ceremonii otwarcia igrzysk, po raz pierwszy od igrzysk w Atenach w 2004 roku.

W styczniu br. Międzynarodowy Komitet Olimpijski po raz pierwszy w historii przyznał prawo do organizacji igrzysk prowincji, nie zaś konkretnemu miastu. W październiku przewodniczący MKOl, Thomas Bach został laureatem Seulskiej Nagrody Pokojowej, która ustanowiona została w roku 1990 dla upamiętnienia letnich igrzysk w Seulu w 1988 roku. – Jesteśmy [MKOl – przyp. red] szczęśliwi i dumni, gdy widzimy, że nasze starania stały się rzeczywistością. Ale wiemy też, że sam sport nie może kreować pokoju. Polityczne napięcia nie znikną z dnia na dzień. Ale, jak widzieliśmy w Pjongczangu, igrzyska olimpijskie mogą otworzyć drzwi do bardziej pokojowej przyszłości – powiedział Bach przyjmując Nagrodę.

 

źródło: inf. własna/Yonhap News Agency/insidethegames.biz/IOC