Yahin i Nadymowa mistrzami Rosji

20:32, 18.09.2017 Mateusz Król

W miniony weekend rozegrano mistrzostwa Rosji w kombinacji norweskiej. Panie rywalizowały na normalnej skoczni a panowie dodatkowo na dużej. Bohaterem został Ernest Yahin, który zdobył dwa złote medale.

Stefania Nadymowa w serii skoków na obiekcie HS102 w Czajkowskim rywalizowała głównie z Alexandrą Glazunową. Nadymowa dzięki skokowi na 85. metry mogła przed startem biegu cieszyć się zaledwie dwu-sekundową przewagą. Glazunowa lądowała półtorej metra dalej, ale otrzymała 1,5 punktu mniej od sędziów. Kolejne zawodniczki, Svetlana Gladinowa i Olga Aristowa, miały już ponad dwie minuty straty. Do biegu przystąpiło 15 zawodniczek. Na trasie pięciu kilometrów najlepiej poradziła sobie Stefania Nadymowa, która o blisko czterdzieści sekund pokonała młodszą o 6 lat Glazunową. Brązowy medal dwie minuty o srebrnej medalistce świętowała Gladinowa.

Ernest Yahin na normalnej skoczni miał dużo większą przewagę niż jego koleżanka. Rosjanin uzyskał 98 metrów, co przy skoku Alexandra Pashaeva o 3,5 metra krótszym, dawało 38 sekund zapasu. Trzeci po skokach Timofey Borisov ruszył blisko minutę po liderze. Yahin zatem bez problemu pokonał jako pierwszy dystans 7,5 kilometra i tym samym wywalczył piętnaste złoto w karierze. Niespodziewanie z dziewiątego miejsca na drugie awansował Samir Mastiev. Jego strata po skokach wynosiła blisko dwie i pół minuty, ale na mecie stracił minutę i 10 sekund. Brązowy medal wywalczył Pashaev.

Ostatnie zawody mistrzostw rozgrywano na dużej skoczni. Ernest Yahin przed biegiem nie miał już tak dużej przewagi nad drugim zawodnikiem. Skoczył 128,5 metra, czyli 1,5 metra więcej od Nana Nabeeva. Wyruszył zatem 13 sekund szybciej. Alexander Pashayev uzyskał 126 metrów i był trzeci. W biegu Viacheslav Barkov próbował dogonić Yahina, ale nie udało mu się. Mógł jednak cieszyć się ze srebra, bo po skokach był piąty. Alexander Pashaev pobiegł lepiej niż w pierwszych zawodach, bo odrobił do Ernesta. Wystarczyło to jednak do trzeciej pozycji.

Źródło: Fis-ski.com