Wyjątkowe zawody w Helsinkach. Biegi narciarskie na stadionie olimpijskim

fot. M. Rudzińska

fot. M. Rudzińska

Po raz pierwszy w historii na helsińskim stadionie olimpijskim odbędzie się międzynarodowy bieg sprinterski. Wydarzenie zaplanowano na 26 stycznia 2021 roku.

Stadion Olimpijski w Helsinkach był centralnym obiektem XV Letnich Igrzysk Olimpijskich, które w 1952 roku odbyły się w stolicy Finlandii. Na przestrzeni tych sześćdziesięciu ośmiu lat nigdy nie zorganizowano na nim jakichkolwiek zawodów narciarstwa biegowego, choć pomysły, by to uczynić, pojawiły się już w 2017 roku. Wszelkie dysputy na ten temat jednak stosunkowo szybko spaliły na panewce.

Zaplanowany na 26 stycznia 2021 roku bieg sprinterski odbędzie się w ramach „Helsińskiego Tygodnia Narciarskiego”. Jego trasa wiodła będzie wokół nowo wyremontowanego stadionu olimpijskiego. Ze względu na fakt, iż zawody te odbędą się dwa dni po zakończeniu zmagań pucharowych w Lahti, organizatorzy spodziewają się udziału wielu międzynarodowych gwiazd biegów narciarskich.

Mimo iż rywalizacja na helsińskim stadionie olimpijskim nie będzie odbywać się w ramach Pucharu Świata, to jednak sam pomysł przeprowadzenia takowych zawodów wydaje się być interesującą inicjatywą. Krista Pärmäkoski, będąca czołową fińską biegaczką narciarską, z entuzjazmem podchodzi do zaplanowanego wydarzenia. – To legendarny stadion i jazda na nartach będzie tu ciekawa. Myślę, że będzie to tak dobra konkurencja i rywalizacja, jak mistrzostwa świata – powiedziała czterokrotna medalistka olimpijska w wywiadzie udzielonym dla jednej z fińskich stacji telewizyjnych.

Źródło: nordicmag.info