Wyjątkowe wyróżnienie dla Stocha. “Postaram się sprostać wyzwaniu”

fot. Tomasz Markowski

Kamil Stoch został honorowym obywatelem swojej rodzinnej gminy Poronin. Przyjmując to wyróżnienie, trzykrotny mistrz olimpijski podkreślał jego wagę. – Postaram się sprostać wyzwaniu bycia tym honorowym obywatelem i będę dalej sobą – powiedział.

fot. Tomasz Markowski

Stoch honorowym obywatelem

Kamil Stoch został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Gminy Poronin, z której pochodzi. Dla trzykrotnego mistrza olimpijskiego i dwukrotnego mistrza świata to nie pierwszy podobny tytuł. Wcześniej był już uhonorowany w Zakopanem i Proszowicach. Wręczająca mu honorowe obywatelstwo Anita Żegleń, wójt Poronina, podkreśliła jego największe sukcesy, a także przypomniała początki jego przygody ze sportem. Dodatkowo od marszałka województwa Witolda Kozłowskiego Stoch otrzymał nagrodę Polonia Minor.

Podczas uroczystości uhonorowani zostali także inni olimpijczycy związani z gminą Poronin. Jedenastu sportowców odebrało odznaki z rąk wiceministra sportu, Andrzej Guta-Mostowego. – Mamy całkiem dobry odsetek tych olimpijczyków. Wypada, że jednego na tysiąc mieszkańców – mówiła Żegleń, cytowana przez Tygodnik Podhalański. Olimpijczycy otrzymali także nowo ustanowioną Nagrodę Carlina Acaulius, która będzie wręczana corocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, sportu, pracy społecznej i edukacji. Wśród innych wyróżnionych znaleźli się między innymi Wojciech Skupień czy pośmiertnie Stanisław Bobak.

“Postaram się sprostać wyzwaniu”

W krótkim przemówieniu po odebraniu nagrody Stoch zaznaczał, że to wciąż nie jest koniec jego sportowej kariery. – Bardzo dziękuję pani wójt za tak znaczące wyróżnienie. Te słowa, które padły, są dla mnie nagrodą i inspiracją do jeszcze cięższej pracy, bo jestem aktywnym sportowcem. Wyznaczam sobie kolejne cele, które mam nadzieję, uda się zrealizować – podkreślał skoczek, który początkowo nie chciał przyjąć odznaczenia. Przekonał go dopiero fakt, że nie będzie jedynym wyróżnionym podczas gali. – Dziękuję za wyróżnienie olimpijczyków. To ważne abyśmy jako sportowcy nie czuli się zapomniani i odstawieni gdzieś na dalekie karty historii i w dalszym ciągu chcemy być trochę podziwiani, być może wyróżnieni – dodał.

Stoch podkreślił odpowiedzialność, jaką odczuwa w związku z przyjęciem wyróżnienia. – Postaram się sprostać wyzwaniu bycia honorowym obywatelem i będę dalej sobą – zakończył.

Źródło: 24tp.pl