Wyjątkowa wizyta Andrzeja Bargiela. Mistrz spotkał się z ratownikami KGHM

fot. M. Król

Andrzej Bargiel, czyli pierwszy człowiek, który zjechał na nartach z K2 oraz Broad Peak, odwiedził we wtorek siedzibę ratowników górniczo-hutniczych KGHM w Sobinie. Mistrz narciarstwa wysokogórskiego mógł przekazać swoje doświadczenia oraz zobaczyć pokazowe ćwiczenia wysokościowe.

Andrzej Bargiel to jednocześnie pierwszy w historii człowiek, który zjechał na nartach ze szczytów K2 i Broad Peak oraz ratownik Tatrzańskiego Oddziału Pogotowia Ratunkowego. Z kolei ratownicy KGHM z sekcji wysokościowej zdobyli m.in. Mistrzostwo Polski w Ratownictwie Górskim 2022 w Karłowie.

Bargiel: “Jestem pod wrażeniem”

Podczas wyjątkowego spotkania ratownicy JRGH przeprowadzili szkolenie ze wspinaczki. Miejscem ćwiczeń był komin mierzący 15 metrów. Najważniejszym elementem prezentacji była akcja nurka. Wszystkiemu przyglądał się Bargiel, który jest także ambasadorem miedziowego giganta.

– Na pewno sprzęt jest tutaj bardziej solidny, przemysłowy. U nas, w górach, waga jest bardzo ważna i nie możemy sobie pozwolić, żeby to tyle ważyło. Są inne liny, inne przyrządy. Sama idea jest podobna: budowa stanowisk, zabezpieczenia, asekuracja – mówił nam po ćwiczeniach Andrzej Bargiel. W ten sposób porównał warunki, w jakich trenuje załoga sobińskiej stacji, a z jakich korzystają ratownicy tatrzańscy.

– Jestem też pod wrażeniem obiektu, który jest przygotowany do treningu i to jest bardzo ważne. Samo działanie podczas akcji to jedno, ale do tego trzeba się dobrze przygotować i robić to na co dzień. Fajnie, że tutaj takie warunki chłopaki mają – dodawał.

Ratownicy górniczy zaprezentowali umiejętności

– Praca w górnictwie i hutnictwie wymaga odpowiedzialności na każdym poziomie. Wymaga nie tylko siły fizycznej, ale także siły charakteru i ducha. W KGHM bardzo stawiamy na bezpieczeństwo i stosujemy wszelkie możliwe metody, aby je w naszych zakładach zapewnić. Nasi ratownicy to jedni z najlepszych ratowników w Polsce, dbamy o ich wyszkolenie i sprzęt, którym się posługują i, który wykorzystują podczas akcji – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

– Ratownicy KGHM to prawdziwa elita w ich branży. Rozmowa z nimi była dla mnie wyjątkową okazją poznania doświadczeń fachowców, którym podobnie jak mi nierzadko przychodzi działać w ekstremalnych warunkach – ocenił Andrzej Bargiel.

Cała wypowiedź Bargiela poniżej:

https://youtu.be/G7HzSDHOiyA

Źródło: Informacja własna

 

Mateusz Król
Obserwuj