Wybitny rosyjski biegacz poprowadzi kadrę Chińczyków

fot: langrenn.com

fot: langrenn.com

Z przygotowujących się do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich Chin płyną kolejne wieści. Nowym trenerem biegowych kadr sprinterskich został Rosjanin Nikita Kriukow. Wybitny zawodnik po zakończeniu kariery ma zbudować potęgę chińskiej drużyny.

Były mistrz olimpijski i świata w biegu sprinterskim podpisał kontrakt do 2022 roku. Rozmowy na ten temat toczyły się już zimą, ale przez pandemię koronawirusa trzeba było je przełożyć. W sztabie ma pomóc mu młody trener Nikołaj Dundukow. Treningi Chińczyków owiane są pewną tajemnicą. – Nie mogę mówić dokładnie gdzie trenujemy i jak trenujemy. Mogę powiedzieć, że spodziewałem się najgorszego jeśli chodzi o trening, ale wszyscy sportowcy są pozytywnie naładowani do pracy.

35-letni Kriukow zakończył bogatą karierę sportową rok temu. Teraz ma ambitne zadanie zdobycia z chińską drużyną medali olimpijskich. Nie ma zamiaru robić tego na skróty, tj. poprzez naturalizację zawodników z innych krajów (np. norweskiej kadry B i C). – Nasz cel nie jest warty takich środków. Mamy zdobyć te medale wybierając najlepszych zawodników z licznej grupy lokalnych sportowców. Z chińskich zawodników najwyżej w PŚ w sprintach notowany był w zeszłym sezonie Sun Qinghai (57. pozycja), wśród kobiet – Chi Chunxue (85. miejsce).

źródło: skisport.ru