Wszyscy norwescy biegacze stosują wyjątki terapeutyczne? Jest odpowiedź na oskarżenia

fot. M. Król

Ten temat wraca do reprezentacji Norwegii w biegach narciarskich jak bumerang. Tym razem to Rosjanie oskarżyli ich o to, że wszyscy ich zawodnicy stosują tzw. wyjątki terapeutyczne. Dzięki temu mają osiągać lepsze wyniki od Bolszunowa i spółki. Na odpowiedź norweskiej federacji nie trzeba było długo czekać.

fot. M. Król

Trener oskarża…

Trener reprezentacji Rosji Jurij Borodawko w rozmowie z portalem championat.com dał do zrozumienia, że ​​nie wierzy w niesamowite postępy Johannesa Klebo, który wcześniej brylował w biegach na długich dystansach, a teraz bez problemu utrzymuje się w czołowej grupie do samego końca i jest w stanie wygrywać ze świetnymi dystansowcami. Szkoleniowiec kadry Sbornej wprost stwierdził, że większość kadry Norwegii stosuje TUE, które pozwala na przyjmowanie leków uznawanych za doping w celach medycznych. – Klaebo poczyniło duże postępy. Pracuję jednak od lat jako trener i wiem, że to bardzo trudne, dlatego mam dużo wątpliwości. Co więcej, informacje o stosowaniu przez niego wyjątków terapeutycznych wyciekły do ​​mediów. Ogólnie rzecz biorąc, musimy powiedzieć, że reprezentacja Norwegii stosuje 100% wyjątków terapeutycznych. To jest złe, a FIS przymyka na to oko. Widać, że nadal mają duży wpływ na FIS – tłumaczy Borodawko.

… Wialbe poprawia

W równie mocnych słowach na temat biegaczy z Kraju Fiordów wypowiedziała się Jelena Wialbe. Szefowa rosyjskich biegów uważa, że Norwegowie nie zawdzięczają swoich wyników jedynie treningowi. – Nigdy nie uwierzę, że Norwegowie trenują dużo więcej niż Bolszunow czy Czerwotkin. Nie, nie trenują więcej. Są inne rzeczy, które im pomagają. Dla mnie jest dość dziwne, że wszyscy w tej samej drużynie chorują na to samo. Wszyscy wiedzą, że mają astmę – zaczęła Rosjanka. – W porządku, pozwólmy im stosować wyjątki terapeutyczne, ale niech wszyscy powiedzą, że sportowiec z tej czy innej drużyny czegoś używa – dodaje Wialbe.

Jasna odpowiedź

Norweski Związek Narciarski nie czekał długo z odpowiedzią na wyżej wskazane zarzuty. – Oświadczenie Välbe o wyjątkach terapeutycznych w reprezentacji Norwegii jest nieprawdziwe – powiedział Oystein Andersen, lekarz kadry biegaczy narciarskich. – W stanach wymagających pilnej interwencji może być konieczne złożenie wniosku o TUE po leczeniu. Na szczęście są to rzadkie sytuacje, które zdarzyły się kilka razy w ciągu ostatnich czterech lat – dodał doktor.

Norwegowie podkreślają, ze co roku zmagają się z podobnym oskarżeniami. Rosjanie nie wierzą w to, że można zdominować aż w taki sposób daną dyscyplinę. Szczególne kontrowersja wzbudza Therese Johaug, która wygrywa z zawodniczkami na 30 km o ponad 2,5 minuty. – Co roku zapraszamy międzynarodową społeczność narciarską na trening do Norwegii w celu wymiany doświadczeń – mówi menadżer zespołu biegaczy Espen Bjervig. Sam też nieco zlekceważył słowa. – Nie można odnieść się do wiarygodności takich wypowiedzi, opierając się jedynie na niektórych rosyjskich doniesieniach medialnych, które są rozpowszechniane w Norwegii – podkreślił.

Źródło: Sports.ru / Dagbladet

Mateusz Król
Obserwuj