fot:/blaguss.at

fot:/blaguss.at
fot.:blaguss.at

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Turniej Czterech Skoczni. Jakie wielkie wydarzenia miały miejsce w historii tych zawodów?

1.Austriackie triumfy.

Dominacja Austriaków miała miejsce latach 2009 -2015.  W tym czasie triumfowali znani zawodnicy m.in. Gregor Schlierenzauer, czy Thomas Morgenstern, ale także Ci nieco mniej jak Wolfgang Loitzl i Thomas Diethart. Warto także wspomnieć o Andreasie Koflerze, który w 2010 roku przed końcowym zwycięstwem powstrzymał Jannego Ahonena.

2.Dominator.

Janne Ahonen aż pięciokrotnie triumfował w Turnieju Czterech Skoczni. Co ciekawe pierwszy triumf miał miejsce jeszcze w XX wieku – w 1999 roku. Pozostałe cztery – odpowiednio w 2003, 2005, 2006 oraz 2008 roku.  Ponadto Fin trzykrotnie zajmował drugie miejsce oraz dwukrotnie miejsce na najniższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej. Ogółem daje to podium w dziesięciu edycjach Turniej Czterech Skoczni.

3.Nieco zapomniany.

Warto wspomnieć o norweskim zawodniku – Bjornie Wirkoli. Wirkola, jako jedyny w całej historii tych zawodów triumfował w trzech kolejnych edycjach z rzędu. Miało to miejsce w latach 1967 – 1969r. Co ciekawe poza triumfami miał także dwa drugie miejsca i jedno trzecie w całej klasyfikacji.

4.Wyjątkowy.

54 Turniej Czterech Skoczni mający po czterech konkursach dwóch triumfatorów – Jakuba Jandę i Jannego Ahonena. Czech Triumfował w Garmisch-Partenkirchen a Fin w Oberstdorfie i Bischofshofen. Nota łączna zwycięzców po ośmiu skokach to 1081.5 pkt.

5.Jedyny.

Sven Hannawald, jako jedyny w całej historii rozgrywanego od 1953 roku turnieju triumfował we wszystkich konkursach zaliczanych do TCS. Miało to miejsce w jubileuszowej 50 edycji rozgrywanej w sezonie 2001/2002.

6.Początek wielkiej historii.

To właśnie TCS był pierwszym wielkim sukcesem Adama Małysza. Polak zwyciężył w 49 edycji TCS w 2001 roku. Małysz osiągnął łączną notę 1045 pkt. wyprzedzając drugiego Jannego Ahonena aż o 104.4 pkt. Nikt wcześniej ani po zawodniku z Wisły nie osiągnął takiej przewagi nad drugim zawodnikiem w klasyfikacji łącznej całego turnieju.

7.Polacy.

Jedynym zawodnikiem, którym triumfował w całym turnieju był Adam Małysz. Ponadto Polak zajął jeszcze raz trzecie miejsce – miało to miejsce w 2003 roku. Skoczek z Wisły zajmował także trzykrotnie czwarte miejsce. Identyczny wynik osiągnął Kamil Stoch w 2013 roku.

8.Nigdy nie triumfowali.

Simon Amman. Szwajcar stawał w przeszłości na podium, zajmując nawet dwukrotnie drugie miejsce. Ostatecznie rywalizację przegrywał w 2009 i 2011 roku odpowiednio z Wolfgangiem Loitzlem czy Thomasem Morgensternem. Co ciekawe turnieju nigdy nie wygrał także Severin Freund czy Martin Schmitt.

Źródło :Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.