Wsparcie Sionu przez rząd w przypadku wyboru na gospodarza IO 2026

fot. polskieradio.pl / pixabay.com

fot. polskieradio.pl / pixabay.com

Wybór na gospodarza Igrzysk Olimpijskich to jedno z największych wyróżnień i możliwości promowania kraju. Oficjalnym kandydatem ubiegającym się o organizację  najważniejszej zimowej imprezy sportowej jest miasto Sion, które w przypadku wyboru otrzyma wsparcie od szwajcarskiego rządu.

Państwowa dotacja ma wynieść 995 milionów franków szwajcarskich, co w przeliczeniu daje 862 miliony euro. – Dla Rady Związkowej te igrzyska powinny mieć pozytywne reprekusje jeśli chodzi o narodową spójność i rozwój ekonomiczny kraju, a w szczególności jego górskich regionów – przekazał w komunikacie federalny departamnet sportu.

Inicjatywa pojawiła się już dawno, jednak bez powodzenia. Sion wspólnie z kantonem Valais próbowali uzyskać aprobatę w 1976, 2002 oraz 2006 roku. Na początku bieżącego roku w wyniku referendum kanton – Gryzonia wyraził sprzeciw planu organizacji Igrzysk Olimpijskich. Na jego terenie znajduje się Sankt Moritz, w którym odybły się tegoroczne  Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim, co więcej jest to jedyny szwajcarski ośrodek sportów zimowych, w którym odbyły się Igrzyska Olimpijskie (1928 oraz 1948).

Sportowe emocje zapewnią nam w najbliższym czasie Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang (2018), a następnie w Pekinie (2022).

Źródło: sport.onet.pl

 

 

 

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.