Wspaniały Francuz. Drugie złoto i czwarty medal Quentina Fillon Maillet

12:35, 13.02.2022 Stanisław Zyga Aktualizacja: 14:21, 13.02.2022

Quentin Fillon Maillet z Francji został mistrzem olimpijskim w biegu pościgowym mężczyzn. To jego drugie złoto podczas igrzysk w Pekinie. Drugie miejsce zajął Tarjei Boe z Norwegii, a trzeci był Rosjanin, Eduard Łatypow. Grzegorz Guzik zajął 54 pozycję.

Christian Bier, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Bieg pościgowy to rywalizacja, w której biathloniści startują według kolejności miejsc zajętych w biegu sprinterskim. Sprint został rozegrany w sobotę, a triumfował w nim Johannes Thingnes Boe. Zatem to właśnie on wyruszył na trasę niedzielnego biegu jako pierwszy. 26 sekund po nim wystartował Quentin Fillon Maillet, a 13 sekund później brat Johannesa, Tarjei Boe. Na starcie mieliśmy jednego Polaka, Grzegorza Guzika, który zajął 48 lokatę w sprincie.

Przez pierwszą część rywalizacji prowadził, biegnący samotnie na czele, Johannes Thingnes Boe. Wszystko zmieniło się jednak podczas trzeciego strzelania. Johannes spudłował aż 3 razy, co oznaczało, że musiał przebiec dodatkowe 450 metrów na karnych rundach. Sytuację wykorzystał Quentin Fillon Maillet, który strzelał bezbłędnie, co pozwoliło mu wyjść na prowadzenie. Był to decydujący moment rywalizacji. Podczas czwartej wizyty na strzelnicy szansę na złoto miał jeszcze Rosjanin, Eduard Łatypow. Lepiej od niego strzelał jednak Francuz, co zapewniło mu spokojne ostatnie kilometry aż do samej mety. Fillon Maillet ma już na koncie 2 złote i 2 srebrne medale na igrzyskach w Pekinie. Polak, Grzegorz Guzik, przybiegł do mety na 54 miejscu.