Wraca Puchar Świata w biegach narciarskich. Sprawdź kto walczy o końcowy triumf

Fot. Anna Felska

Sportowcy specjalizujący się w biegach narciarskich nie mają czasu na odpoczynek. Niespełna tydzień temu zakończyły się igrzyska olimpijskie w Pjongczangu, a już od soboty kolejny weekend zmagań i walki w Pucharze Świata. Walka o kryształową kulę przed ostatnimi w sezonie zawodami w Finlandii, Norwegii i Szwecji zapowiada się pasjonująco, ale największe szanse na końcowy triumf mają Norwegowie: Heidi Weng i Johannes Klaebo.

Sobotnie i niedzielne biegi na dystansie 50 i 30 kilometrów stylem klasycznym zakończyły zmagania biegaczy i biegaczek narciarskich w Korei Południowej. Zawodnicy nie mają jednak możliwości, aby odpoczywać po trudach igrzysk olimpijskich, bowiem już w ten weekend przyjdzie im walczyć o pucharowe punkty w fińskim Lahti. To tutaj w sobotę odbędą się sprinty stylem dowolnym, a w niedzielę biegi na 10 i 15 kilometrów stylem klasycznym.

Przed ostatnim miesiącem zmagań w Pucharze Świata na prowadzeniu znajdują się reprezentanci Norwegii, czyli Heidi Weng i Johannes Hoesflot Klaebo. Norweżka ma 199 punktów przewagi w klasyfikacji generalnej na swoją rodaczką Ingvild Flugstad Oestberg i niespełna czterysta nad trzecią w tym zestawieniu Amerykanką Jessicą Diggins. Czwarta jest Finka Krista Parmakoski, ale jej strata do prowadzącej Weng jest już na tyle duża, że reprezentantka Suomi nie będzie liczyła się w walce o końcowy triumf.

W gronie mężczyzn na prowadzeniu znajduje się Johannes Hoesflot Klaebo. Młody Norweg jest prawdziwą rewelacją tego sezonu i ma ogromną szansę na to, aby zostać pierwszym w historii biegaczem, który triumfuje w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata pomimo absencji w cyklu Tour de Ski. Trzykrotny mistrz olimpijski z Pjongczangu w dotychczasowych startach zgromadził 1112 punktów i ma 159 “oczek” zapasu nad Szwajcarem Dario Cologną. Trzeci jest kolejny z “Wikingów” – Martin Johnsrud Sundby z dorobkiem 935 punktów.

Do zakończenia sezonu pozostało siedem biegów: dwa w Lahti, po jednym w Drammen i Oslo oraz trzy biegi w ramach Finału Pucharu Świata, który odbędzie się w szwedzkim Falun. Największe znaczenie w kontekście walki o Kryształową Kulę powinny mieć zawody w Szwecji, w których do zdobycia będzie aż 350 pucharowych punktów.

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.