Wkrótce rusza Tour de Ski!

fot. m.gwizdek24.se.pl
fot. m.gwizdek24.se.pl

Zwykle bywało tak, że najbardziej prestiżowy turniej w biegach narciarskich rozpoczynał się tuż przed zakończeniem roku. Tym razem zdecydowano się na przesuniecie terminu inauguracji zawodów. Tour de Ski rozpocznie się zatem 3. stycznia w Oberstdorfie. Będzie to już 9. edycja tego touru.

Tour de Ski po raz pierwszy odbyło się w sezonie 2006/2007, kiedy to najlepszą wśród kobiet okazała się Virpi Kuitunen z Finlandii i Tobias Angerer z Niemiec spośród mężczyzn. Konkurencje różnią co roku, ale przeważnie na starcie rozgrywany jest prolog, czyli krótki bieg. Finałowe zmagania to tradycyjna wspinaczka pod Alpe Cermis, która jest biegiem na dochodzenie. Ponadto organizatorzy zawsze starają się, aby suma biegów stylem klasycznym i dowolnym była podobna. Ma to na celu wyrównanie szans. Wyjątek stanowiła ubiegłoroczna edycja, kiedy doszło do małego skandalu. Z powodu małej ilości śniegu organizatorzy musieli zmienić plany. Skandaliczne było to, że większość biegów miała się odbyć stylem dowolnym. Na znak protestu ze startu zrezygnowała Justyna Kowalczyk. Tym razem wszystko wskazuje na to, że czterokrotna triumfatorka TdS nie będzie musiała strajkować.

Warto brać udział w Tour de Ski, bo można wywalczyć ogromną ilość punktów. Za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej otrzymuje się aż 400 punktów Pucharu Świata. Ponadto za każdy wygrany bieg etapowy doliczanych jest 50 punktów. Z racji, że w tym roku rozgrywanych jest 7 konkursów, to ewentualna wygrana wszystkich etapów daje łącznie 750 punktów! Nikomu w historii nie udał się jednak taki wyczyn. W klasyfikacji największej ilości biegów etapowych prowadzą Justyna Kowalczyk i Peter Northug. Polka ma 14 wiktorii, a Norweg 11. Tym razem oboje znów będą w gronie faworytów, ale większe szanse daje się aktualnym liderom Pucharu Świata – Marit Bjoergen i Martin Johnsrud Sundby. W gronie kobiet trzeba pamiętać o Therese Johaug i reszcie Norweżek. Ze startu zrezygnowała Charlotte Kalla. W rywalizacji mężczyzn jest szerokie grono osób, które o końcowy triumf mogą się pokusić. Dario Cologna, Aleksey Petukhov i Calle Halfvarsson – to nieliczne nazwiska, które będą liczyły się w stawce.

Zaczynamy zatem w sobotę prologami w Oberstdorfie. Trener Janusz Krężelok ogłosił skład reprezentacji Polski na rozpoczynający się już w sobotę prestiżowy Tour de Ski. Do Justyny Kowalczyk, Sylwii Jaśkowiec oraz Macieja Kreczmera dołączy czterech zawodników z Kadry A-mix w biegach narciarskich: Kornelia Kubińska, Maciej Staręga, Sebastian Gazurek oraz Jan Antolec. Relacje w TVP 2 i Eurosporcie! Trzymamy kciuki!

Plan zawodów w Oberstdorfie:

03.01.2015, sobota
10:45 – prolog kobiet
12:45 – prolog mężczyzn

04.01.2015, niedziela
11:00 – bieg pościgowy kobiet na 10 km C
12:15 – bieg pościgowy mężczyzn na 15 km C

Źródło: pzn.pl / Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.