Wirus zaatakował kadrę norweskich biegaczy

fot. langrenn.com

fot. langrenn.com

W znanym norweskim ośrodku narciarskim Sjusjøen od tygodnia stacjonowała juniorska kadra tamtejszych biegaczy narciarskich. Jednak dwa dni temu zgrupowanie przerwano, a zawodnicy zostali odesłani do domów. Powodem był silnie rozprzestrzeniający się wirus grupy żołądkowej.

Monika Kørra, która jest opiekunem kadry Norwegii juniorów (roczniki 2001-02), twierdzi, że pierwsze symptomy u jednego z biegaczy wystąpiły już w poniedziałek.

 – Nie wiedzieliśmy, co się z nim dzieje. Chorego bolał żołądek, ogólnie źle się czuł. Myśleliśmy, że zjadł coś, co mu zaszkodziło. Jednak dzień później połowa moich podopiecznych się rozchorowała – tłumaczy trenerka portalowi vg.no

Jak dodaje Kørra, cała ekipa przebywająca w Sjusjøen przestrzegała reżimu sanitarnego, co jest wymagane w związku z pandemią koronawirusa.

 – Zawodnicy pod tym względem spisali się na medal. Podczas wydawania potraw nikt niepotrzebny nie przebywał w kuchni, wszyscy regularnie dezynfekowali ręce. Jednak płyn antybakteryjny nie zwalcza wirusa układu pokarmowego – wyjaśnia Norweżka.

Zgrupowanie przerwano w środę, czyli dwa dni po wykryciu pierwszych objawów u chorego. Lekarz kadry, Øystein Andersen, nie był wspólnie z zawodnikami na zgrupowaniu, lecz dostarczono mu próbki od zakażonych.

 – Przeprowadzimy wraz z zespołem badania. Próbki zostały już wysłane do laboratorium, ponieważ musimy być pewni, czy to na pewno tylko infekcja żołądkowa. Nie otrzymaliśmy jeszcze wyników – stwierdził.

Planowo zgrupowanie młodych Norwegów miało zakończyć się dziś, czyli 14 sierpnia.

źródło: vg.no