Wiemy kto zbada aferę norweskiej astmy

fot. vg.no

fot. vg.no
fot. vg.no

Poznaliśmy nazwiska pięciu osób, które znalazły się w komisji badającej aferę związaną z astmą w Norwegii. Członkowie to reprezentanci: Szwecji, Danii, Finlandii oraz Norwegii.

Wiele osób czeka wreszcie na wyjaśnienie afery wokół astmy w Norwegii. Powołano specjalną komisję, która ma zbadać sytuację. Przypomnijmy, że zamieszanie wokół norweskich biegaczy chorujących na astmę, pojawiło się na dobre w mediach kilka lat temu. Głównie za sprawą głośno mówiącej o tym problemie, Justynie Kowalczyk. Latem tego roku temat wrócił ze zdwojoną siłą. Odkryto bowiem, że zbyt dużą dawkę leku na astmę przyjął najlepszy zawodnik ostatnich dwóch edycji Pucharu Świata – Martin Johnsrud Sundby. Potem kilku innych biegaczy z tego kraju przyznało, że podawano im takie specyfiki, nawet jeśli są zdrowi.

FIS chce poznać szczegóły tej sprawy. Komisja ma w tym pomóc. W jej skład wchodzą: Katharina Rise (szef oddziału prokuratury w Oslo), Kjell Larsson (profesor, jednostka płuc i dróg oddechowych Research. Karolinska Institutet), Lars Pedersen (duński pulmonolog), Katja Mjøsund (lekarz sportowy, Prezes Fińskiego Komitetu TUE) oraz Reidun Forde (lekarz Centrum Etyki Lekarskiej, Uniwersytet w Oslo). Norweskie media podkreślają, że bardzo ważne jest to, iż FIS zaprosił do udziału w badaniach inne kraje. – Wybór tych krajów będzie znaczył o wiarygodności badań – Carl Henning Gran, ekspert NRK. Pierwsze spotkanie komisji ma odbyć się we wrześniu. Na wyniki będzie trzeba jeszcze poczekać.

Źródło: NRK.no

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.