Wielki powrót Bjoergen. Pokonała niesamowitą Szwedkę

fot. Irek Trawka

Jedna z najwybitniejszych biegaczek narciarskich w historii – Marit Bjoergen – wiosną tego roku po dwuletniej przerwie powróciła do treningów. Pod wrażeniem jej obecnej dyspozycji są między innymi Therese Johaug czy Heidi Weng. Swą wysoką formę ośmiokrotna mistrzyni olimpijska potwierdziła, pokonując genialną Szwedkę, Fridę Karlsson.

fot. Irek Trawka

Jak informowaliśmy jakiś czas temu, po dwóch latach rozbratu z biegami narciarskimi do rywalizacji postanowiła wrócić Marit Bjoergen. Ośmiokrotna mistrzyni olimpijska zasiliła szeregi zespołu Team Ragde Eiendom. Przypomnijmy, że ostatnio do drużyny kierowanej przez braci Aukland dołączył także Petter Northug.

Czterokrotna tryumfatorka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata za cel postawiła sobie udział w najbliższym Biegu Wazów (Vasaloppet). Dzięki powrotowi do dawnego reżimu treningowego Bjoergen wraca na dobrą drogę do tego, by osiągać świetne wyniki w biegach długodystansowych. – Forma Marit jest dobra. To będzie ekscytujące zobaczyć ją zimą. Nie znajduje się ona tam, gdzie była wcześniej, ale jest na dobrym poziomie. Myślę, że Marit poradzi sobie dobrze – przyznała w rozmowie z dagbladet.no Therese Johaug, która miała przyjemność trenować wraz ze swą bardziej doświadczoną koleżanką.

Nieco bardziej tajemnicza w dzieleniu się wrażeniami na temat obecnej dyspozycji Bjoergen pozostaje Heidi Weng. – Nie chcę za dużo mówić o formie Marit, ale myślę, że zimą będzie dobrze. (…) Myślę, że to, co teraz pokazuje, robi wrażenie – stwierdziła dwukrotna tryumfatorka cyklu Tour de Ski.

Nadmierne oczekiwania wobec biegaczki urodzonej w Trondheim stara się studzić Anders Aukland. – Dobrze jest mieć u siebie Marit. Ciężko trenowała od maja. Myślę, że zrobi dobry występ w Vasaloppet, ale ciężko będzie pokonać specjalistów. Nie jest łatwo wygrać Vasaloppet ze specjalistami, niezależnie od tego, czy masz na nazwisko Johaug, czy Bjoergen. Ale myślę, że jest na dobrej drodze – powiedział jeden z szefów Team Ragde Eiendom.

Swą wysoką dyspozycję osiemnastokrotna mistrzyni świata potwierdziła ostatnio w programie telewizyjnym „Landskampen”. W jednej z konkurencji pokonała ona ogromny szwedzki talent, jakim jest Frida Karlsson. – Nie dziwię się, że Marit pokonała Fridę w ćwiczeniu z kołkiem. Marit od jakiegoś czasu trenuje dobrze, chociaż nie ma jej jeszcze tam, gdzie była – skomentowała sukces swej rodaczki Johaug. Czy także i w biegach Bjoergen ponownie zacznie wygrywać? O tym przekonamy się już niebawem.

Źródło: dagbladet.no; informacja własna