Wielka strata dla rosyjskiego biathlonu. Odeszły dwie zawodniczki

© Deubert/IBU

Rosyjski biathlon stracił właśnie dwie młode i utalentowane zawodniczki. Na zmianę barw narodowych zdecydowały się bowiem Natalia Uszkina i Daria Sidorowa. Pierwsza z nich będzie reprezentować Rumunię, z kolei druga zamierza startować dla Ukrainy. Transfer ten musi jednak wcześniej zaakceptować Międzynarodowa Unia Biathlonu (IBU).

© Deubert/IBU

Po kilku miesiącach dyskusji prowadzonych między rosyjską a rumuńską federacją biathlonu Natalia Uszkina została zawodniczką drugiego z tych państw. Zgodę 24-latki na starty w nowych barwach wyraziła już Międzynarodowa Unia Biathlonu.

Do tej pory Uszkina pomijana była w powołaniach do kadry Sbornej. Chcąc startować w Pucharze Świata, zdecydowała się na radykalny krok, jakim jest zmiana narodowych barw. Przypomnijmy, że niedawno zawodniczka ta została mistrzynią Rosji w biegu pościgowym. Na tej samej imprezie zajęła także drugą lokatę w sprincie i biegu masowym. Jak przyznaje, jej biathlonowym idolem jest Martin Fourcade, którego sukcesy są dla niej ogromną inspiracją. – Martin Fourcade jest dla mnie przykładem. Stanowi przykład dzięki wszystkiemu, czego dokonał. Przez długi czas byłam jego fanką, uwielbiam to, jak biegał – stwierdziła niedawno biathlonistka. Czy uda jej się zbliżyć do osiągnięć genialnego Francuza?

Oprócz Uszkiny na zmianę narodowych barw zdecydowała się także Daria Sidorowa, która również nie cieszyła się uznaniem szkoleniowców rosyjskich kadr. – Historia jej transferu zaczęła się ponad rok temu, Ukraińcy byli przekonujący. Pozwolenie na odejście Sidorowej jest ogromną stratą dla rosyjskiego biathlonu – przyznał szkoleniowiec zawodniczki.

Na co dzień Daria Sidorowa trenuje w swoim klubie w Tiumeni, gdzie ma odpowiednią infrastrukturę oraz warunki sprzyjające rozwojowi. Ze względu na brak możliwości reprezentowania Rosji na arenie międzynarodowej, 21-latka postanowiła zgodzić się na propozycję Ukraińców. Zgody na transfer nie wyraziła jeszcze IBU.

Źródło: ski-nordique.net