Wielka Krokiew jako… stok narciarski?

wielkakrokiewW Zakopanem powstał dość śmiały plan. W 2017 roku chcą przeprowadzić w tym mieście zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Nie odbyłyby się one jednak na sławnym Nosalu, który od wielu lat jest wymarły dla narciarzy, ale na… Wielkiej Krokwi.

Nie jest to nowy pomysł. Zawody PŚ odbywały się już bowiem na skoczni na wzgórzu Holmenkollen w Oslo. Budowano także specjalne rampy w Monachium i Moksie, gdzie przeprowadzano rywalizację w slalomie równoległym. I właśnie taka impreza miałaby się odbyć na Wielkiej Krokwi. To święte miejsce dla skoczków narciarskich, a kto wie, czy nie stanie się również świątynią dla alpejczyków.

– Chcemy zorganizować taką imprezę, ale tylko w ramach PŚ. Wtedy mamy gwarancję zainteresowania zawodami, a także znacznie łatwiej ściągnąć sponsorów – powiedział Andrzej Kozak, prezes TZN i wiceprezes PZN. Przyznał on też, że były już prowadzone wstępne rozmowy na ten temat z FIS.

– Niebawem w Warnie odbędzie się spotkanie komisji w narciarstwie alpejskim. Tam przedyskutujemy sytuację i rozeznamy się, czy w ogóle mamy szansę na to, by wskoczyć do kalendarza. Nie ma co ukrywać, że nasza pozycja w narciarstwie alpejskim jest słaba, więc i rozmowy będą o wiele trudniejsze niż np. w przypadku skoków narciarskich – ocenił Kozak.

Czy Wielka Krokiew nadawałby się, z punktu widzenia przepisów, na rozegranie takiej konkurencji jak slalom równoległy?
– W związku z tym, że jest przewidywany remont Wielkiej Krokwi, to od razu można zrobić rampy startowe z boku. Wtedy będzie wszystko w porządku – zapenia Kozak, który przyznał, że przeprowadzenie takich zawodów wiąże się ze sporymi wydatkami. Koszt organizacji takich zawodów przewyższyłby dwukrotnie budżet PŚ w skokach narciarskich.

TZN chciałby, by impreza odbyła się w styczniu 2017 roku. Przypomnijmy, że jedyne – jak do tej pory – zawody PŚ w narciarstwie alpejskim w Polsce odbyły się w marcu 1974 roku.

Źródło: eurosport.onet.pl

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.