Walter Hofer jako widz podczas PŚ

sport.wp.pl
sport.wp.pl

Do rozpoczęcia sezonu czasu coraz mniej. Organizatorzy mają ręce pełne roboty. A co na kilka dni przed inauguracją Pucharu Świata w skokach narciarskich robi szef wszystkich szefów, czyli  Walter Hofer? Przypomnijmy, że to on  od roku 1992 pełni rolę  Dyrektora Pucharu Świata FIS.

Zwiedza i pracuje

Hofer obecnie jest w trakcie “inspekcji”. Odwiedza skocznie Kulm w Bad Mittendorf, czy te w Planicy, które są w trakcie przebudowy. ” Kulm powinna być gotowa za jakieś trzy tygodnie, trzeba jeszcze tylko zamontować brakujące instalacje, przebudowa rozbiegu i zeskoku skoczni już się zakończyła. Jeśli chodzi o Planicę, prace na zeskoku zajmą kolejne cztery tygodnie. Na prace ziemne potrzebujemy więc jeszcze około miesiąca i dobrej pogody. Potem do zamontowania pozostaną już tylko instalacje. Wszystko wskazuje na to, że prace powinny zakończyć się zgodnie z harmonogramem. Jestem pewien, że zdążymy na czas.”- wyjaśnia.

Cele na przyszły sezon

Jak się okazuję, nie tylko zawodnicy i trenerzy wyznaczają sobie cele. Dyrektor skoków narciarskich również o czymś sobie marzy: “W  przyszłym roku będziemy mogli się skupić już tylko i wyłącznie na dopracowaniu produktu, jakim są nasze konkursy oraz dalszej ekspansji na wschód. Tej zimy po raz pierwszy puchar świata mężczyzn zawita w Niżnym Tagile (RUS), w przyszłym sezonie wybieramy się do Ałmaty (KAZ). W zeszłym tygodniu byłem w Chinach, gdzie również dostrzegam spore zainteresowanie naszym sportem. To potencjał, który powinniśmy wykorzystać. “

Cel kolejny to zmniejszenie dystansu pomiędzy skoczkami a publicznością. Wszystko po to, “aby zwiększyć wartość emocjonalną konkursów. Obecnie skupiamy się głównie nad poprawą atmosfery na obiektach.”

 Kres zmian?

Walter Hofer uważa, że  wszelkie zmiany dotyczące sprzętu i wyposażenia zawodników osiągnęły już swój kres. W ciągu ostatnich dziesięciu lat przepisy w tej kwestii były tak konstruowane, aby aerodynamika nie wzięła góry nad osiągnięciami fizycznymi poszczególnych skoczków. Jednak w zeszłym roku zmiany te były zbyt daleko idące, więc w efekcie końcowym wycofano się z nich. ” Osiągnęliśmy punkt, w którym zawodnicy nie czuli się komfortowo w przepisowych kombinezonach. Postanowiliśmy więc powrócić do większej tolerancji w dopuszczalnych rozmiarach. Odzew zawodników po sezonie letnim był bardzo pozytywny. Wygląda na to, że osiągnęliśmy więc sytuacje optymalną, przynajmniej w tej kwestii.”

Największy sukces

Nadchodzący sezon, to już 23-ci w “karierze” Waltera Hofera.  To dobry czas na małe podsumowania w światowych skokach narciarskich. Największym postępem według  Dyrektora Pucharu Świata FIS jest rosnąca popularność tego sportu. Skoki narciarskie to sport niszowy, więc tym bardziej cieszy ten sukces.” Udało się nam osiągnąć popularność, jakiej nikt by się po niszowym sporcie, jakim są w końcu skoki narciarskie, nie spodziewał. Nie stoi za nami żaden przemysł, skoki narciarskie  to nie sport masowy. Dla nas oznacza to dodatkowe trudności, nie stać nas na odpuszczenie sobie czegokolwiek. Kryzys ekonomiczny ostatnich lat nie odbił się jakoś szczególnie na naszym sporcie, ale to głównie dlatego, że my tak naprawdę cały czas go doświadczamy. Żyjemy z tego, co wygenerują zawodnicy, trenerzy, organizatorzy. Nie mamy żadnych podwalin finansowych dla naszego sportu. To dla nas wielkie wyzwanie. Fakt, że jesteśmy w stanie rywalizować z innymi sportami zimowymi to wielka zasługa wszystkich zaangażowanych w nasz sport. “

Trzy życzenia

Każdy z nas ma jakieś marzenia odnośnie nadchodzącego sezonu.  Walter Hofer marzy o tym, aby podczas konkursów było mniej upadków, mniej kontuzji zawodników. Trzecie marzenie dotyczy dobrych warunków na wszystkich obiektach, co umożliwiłoby  przeprowadzenie wszystkich konkursów.  “Choć tak naprawdę wszystko w rękach naszych organizatorów i zawodników. My jesteśmy tylko uprzywilejowanymi widzami.”

Źródło: fis-ski.com.

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.