Walter Hofer: “Członek jury nie może cofnąć swojej decyzji”

Dyrektor Pucharu Świata, Austriak Walter Hofer, tak jak każda z osób zajmujących się organizacją najważniejszych konkursów skoków narciarskich, przeżywa dziś ciężkie chwile. Z różnych stron pojawiają się pytania, czy przeprowadzenie najistotniejszych zawodów sezonu w warunkach dalekich od ideału było słuszne. Dyrektor Pucharu Świata w skokach narciarskich zamienił kilka słów z naszym korespondentem z Seefeld, Jakubem Balcerskim.

Dzisiejsze zawody, w których został wyłoniony mistrz świata na skoczni normalnej, zakończyły się sukcesem Dawida Kubackiego i Kamila Stocha. Jednak nawet kibice reprezentacji Polski mogli zadawać sobie pytanie – czy przy tak gęsto padającym śniegu i silnym wietrze jest sens skakać? Walter Hofer spróbował przedstawić swoje poglądy z perspektywy jurora.

– Jako członek jury musisz podejmować ciężką decyzję o kontynuacji lub przerwaniu zawodów, kiedy ktoś jest na prowadzeniu, a inny skoczek ciągle czeka na próbę i może zmienić lidera. Następnie konkurencja zbliża się do końca, a po jej zakończeniu nie możesz cofnąć swojej decyzji. Musi zostać tak, jak jest.

Austriak zapytany, czy zawody zakończyły się sprawiedliwym wynikiem, odpowiedział:

 – Powiedziałbym, że w tym konkursie działo się wszystko. Ekstremalne, zmienne warunki powodowały jednak różnice w skokach zawodników.

Walter Hofer dodał, że przerwanie, czy nawet przełożenie konkursu na inny termin nie wchodziło w grę:

– Można było tak zrobić, ale nadal bylibyśmy w kłopocie. Niektórzy skoczkowie już oddali próby, liderujący zawodnicy mogliby mieć pretensje o specjalne traktowanie innych. Wobec tego jury zadecydowało o kontynuowaniu konkursu.

Na pytanie naszego redaktora, czy to normalne, żeby zawodnik zajmujący 27. miejsce po pierwszym skoku wygrywał, Hofer odpowiedział:

– Nie szukam wymówek, mogę tylko powiedzieć, że dobrze się stało, że przynajmniej konkurs trwał przez dwie serie.

Z Seefeld dla Sportsinwinter.pl

Jakub Balcerski

 

MŚ w Seefeld: Program, wyniki, listy startowe

Program zawodów wg dyscyplin: biegi narciarskie | kombinacja norweska | skoki narciarskie

Składy ekip: biegi narciarskie | kombinacja norweska | skoki narciarskie

Wywiad z Apoloniuszem Tajnerem przed mistrzostwami świata

Wszystkie nasze teksty, relacje, wywiady, wyniki i wypowiedzi znajdziecie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.