W USA chcą zbojkotować igrzyska w Pekinie. Senat przegłosował ustawę

fot. M. Rudzińska

Stany Zjednoczone mogą dyplomatycznie zbojkotować igrzyska olimpijskie w Pekinie. Powodem tego jest konflikt na linii USA-Chiny. Amerykański senat zatwierdził projekt ustawy. 

fot. M. Rudzińska

Amerykanie już teraz przedstawili swoje stanowisko w sprawie igrzysk, które odbędą się w Pekinie. Z powodu ich polityki względem kraju organizującego kolejną imprezę czterolecia, Stany Zjednoczone zamierzają jasno pokazać brak zgody na działania Chińczyków. Powstał projekt ustawy o dyplomatycznym bojkocie przyszłorocznych igrzysk.

Ma on polegać na tym, iż głowa państwa oraz inni urzędnicy państwowi będą negatywnie wypowiadać się na temat udziału Amerykanów w IO. W projekcie ustawy czytamy„Polityką Stanów Zjednoczonych jest przeprowadzenie dyplomatycznego bojkotu Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich oraz wezwanie do położenia kresu trwającym naruszeniom praw człowieka przez Komunistyczną Partię Chin”.

Mimo jednak wspomnianego odradzania startu w Pekinie, sportowcy reprezentujący USA będą mogli polecieć do Chin, aby rywalizować w zawodach – stąd nazwa dyplomatycznego bojkotu. Senat zatwierdził już ten projekt. Teraz trafi on do Izby Reprezentantów, a wejdzie w życie po podpisie prezydenta Joe Bidena.

Źródło: sports.ru