W biathlonowym świecie juniorów. Jan Guńka: Poczyniłem bardzo duże postępy

fot. Polski Związek Biathlonu

Jan Guńka to siedemnastoletni biathlonista, który podczas minionych mistrzostw świata juniorów młodszych szczególnie dobrze spisał się w sztafecie. Reprezentant Polski był wtedy zdecydowanie najlepszy w biegu, a na strzelnicy nie pomylił się ani razu. W pierwszej rozmowie cyklu “W biathlonowym świecie juniorów” przeczytacie, jak młody zawodnik ocenia całe mistrzostwa, swoją postawę w rywalizacji drużynowej, a także o jego planach na przyszłość.

Mateusz Wasiewski:  Jak wrażenia i jaką możesz wystawić ocenę po MŚJ w Lenzerheide? Wszystko przebiegło zgodnie z planem, założone cele zostały zrealizowane?

Jan Guńka: Mistrzostwa świata przebiegły bardzo dobrze. W każdym starcie zrealizowałem swój cel i jestem bardzo zadowolony z wyników.

Jak zapytam o Twój najlepszy start, to odpowiesz sztafeta, prawda? Spisałeś się tam kapitalnie – biegowo zdecydowanie najlepszy, strzelanie bezbłędne, dogonienie pierwszej Norwegii na niespełna sekundę. To zrobiło wrażenie.
Tak, sztafeta to był mój ewidentnie najlepszy start. Biegło i strzelało mi się świetnie, to był mój dzień. Super uczucie móc wyprowadzić sztafetę na prowadzenie.

Udało się trafić z najwyższą dyspozycją na imprezę docelową? To naprawdę spore wyzwanie, aby czuć się najlepiej wtedy, gdy nadchodzą główne zawody danego okresu.
Tak, udało się trafić z bardzo dobrą formą na najważniejszą imprezę.
Jak, według Ciebie, zmieniłeś się jako biathlonista przez ostatni rok? Co udało Ci się najbardziej poprawić? Na co chcesz zwrócić szczególną uwagę w kolejnych miesiącach?
Przez ostatni rok poczyniłem bardzo duże postępy. W czym najbardziej, nie wiem, sądzę, że w każdym “kawałku” biathlonu była duża poprawa. Szczególnie myślę, że muszę się skupić na poprawie strzelania, ale i tak od tamtego roku jest bardzo duży postęp.
Jeśli chodzi o treningi – kto lub co jest dla Ciebie największą motywacją? Bliscy Tobie ludzie, idol, a może same wyniki, chęć bycia najlepszą wersją siebie?
Bardzo motywują mnie wyniki. Patrząc na MŚJ, widać, że do tych czołowych miejsc niewiele brakuje i jest potencjał. To jest dla mnie największą motywacją.

Jakie są jeszcze Twoje plany na ten sezon? Gdzie będziemy mogli Cię zobaczyć w akcji?
Niedługo zaczyna się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży i tam będę startował.

Janek Guńka w kadrze narodowej, która startuje w Pucharze Świata – Ty też to tak widzisz w kontekście Twojej przyszłości? 
Do tego jeszcze długa droga, wiele pracy. Chciałbym i będę się bardzo starał, żeby tak to wyglądało w przyszłości. Zanim to jednak nastąpi, to jeszcze wiele, wiele pracy przede mną.
Dziękuję za rozmowę.