Utytułowani biathloniści zakończyli swoje kariery

fot. ALBERTO PIZZOLI/AFP via Getty Images)

Mistrz olimpijski Aleksiej Wołkow oraz brązowa medalistka mistrzostw świata Alexia Runggaldier ogłosili zakończenie swoich karier. Rosjanin ma trzydzieści dwa lata, a Włoszka dwadzieścia osiem.

Alexia Runggaldier z Val Gardeny postanowiła zakończyć swoją karierę. Włoszka tylko przez pięć sezonów walczyła o punkty Pucharu Świata, ale ma na koncie ważny sukces. Podczas mistrzostw świata w Hochfilzen (2017) wywalczyła brązowy medal w biegu indywidualnym. Stała też raz na podium w Anterselvie. Również w tej specjalności.

– Osiągnęła limit moich zdolności sportowych i ludzkich. Nie mogłam już dać z siebie więcej niż to, co robiłam, dlatego zostawiam biathlon ze spokojnym umysłem i uczuciem, że dałam z siebie wszystko – skomentowała Alexia. – Biathlon był szkołą życia, chciałbym podziękować wszystkim, a zwłaszcza moim kolegom i koleżankom z drużyny, którzy pomogli mi stać się lepszą osobą. Pomogli mi stać się kobietą, którą jestem dzisiaj – dodawała.

Smutek odczuwać będą także rosyjscy kibice. Karierę z sukcesami zakończyć postanowił Aleksiej Wołkow. Członek złotej olimpijskiej sztafety z Soczi nie rozstaje się jednak w pełni z biathlonem. Rosyjska Unia Biathlonu postanowiła mu powierzyć ważną funkcję. Aleksiej dołączył do sztabu trenerskiego drużyny rezerwowej. – Rzeczywiście kończy swoją karierę. Poleciłem, żeby dołączył do grupy trenerskiej.  Jest bardzo utalentowany pod względem strzelania i jeśli został wybrany do sztabu, może to być tylko plus. Jestem pewien, że poziom strzelania poprawi się – powiedział Walerij Połkowski, wiceprezydent SBR.

Włokow zdobył złoty medal mistrzostw świata w 2017 roku w sztafecie. Jak wspominamy wyżej, był także mistrzem olimpijskim wraz z kolegami. Nad losami tego medalu ważą się jednak losy w Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu. Po igrzyskach w Soczi uznano jednak, że Jewgienij Ustiugow, także członek sztafety, użył zakazanej substancji oksandrolonu. Odwołał się od tej decyzji. Jeśli CAS nie przyjmie jego wniosku, Włokow straci jedyny olimpijski krążek.

Źródło: ski-nordique.net / TASS

Mateusz Król
Obserwuj