Skoki narciarskie to bez wątpienia ekstremalny sport. Zawodnicy oprócz dalekich lotów muszą myśleć o gorszej stronie tej dyscypliny czyli upadkach. Z jednych skoczkowie wychodzą bez szwanku, natomiast u drugich znacznie wpływają one na dalsze losy kariery. W minionym roku byliśmy świadkami i tych i tych. Oto przed wami upadki, które miały miejsce na skoczni w ciągu ostatnich 12 miesięcy:

 

1. Thomas Morgenstern – Kulm

 Mówi się, że to jeden z najbardziej drastycznych i niebezpiecznych upadków w historii skoków narciarskich. Morgenstern po wyjściu z progu stracił panowanie nad lotem i z ogromną siłą runął o bule. Wyglądało to wręcz tragicznie i zaczęto mówić, iż Austriak ma zmiażdżone płuca co najczęściej prowadzi do śmierci. Diagnozy te okazały się nieprawdą, gdyż  tak naprawdę był tylko posiniaczony i miał poważne obrażenia głowy. Na szczęście Thomas wyszedł z tej sytuacji cało i już za miesiąc zdobył na igrzyskach w Soczi srebrny medal w konkursie drużynowym. Po tym jak wszyscy wiemy postanowił zakończyć swoją bogatą karierę.

Thomas Morgenstern Kulm Fall - Very Bad Looking Accident ! (10.01.2014)

 2. Andreas Wank – Zakopane

 Wank podczas jednoseryjnego konkursu w Zakopanem nie ustał swojego skoku. Mimo dobrego wylądowania znacząco się rozluźnił co ostatecznie doprowadziło do poobijania się zawodnika. Niemiec schodząc z Wielkiej Krokwi utykał lekko na prawą nogę, ale jak się później okazało nie było to nic groźnego.

Andreas Wank Crash Zakopane 19.01.2014

3. Severin Freund – Soczi  (IO)

Freund podobnie jak Prevc czy Stoch był w gazie przed i w trakcie igrzysk olimpijskich w Soczi. Świetnie spisywał się na treningach i wyrósł na głównego kandydata do złota. Niestety podczas pierwszego konkursu na normalnej skoczni miał sporego pecha. Nie dość, iż w porównaniu do treningów jego skok nie był jakoś nadzwyczaj daleki to dodatkowo popełnił błąd przy lądowaniu i się przewrócił. 

Brak filmiku z upadku

4. Taku Takeuchi – Falun

Sytuacja Taku Takeuchiego była bardzo zbliżona do tej Wanka i Freunda. Japończyk podczas kwalifikacji również stracił panowanie dopiero po wylądowaniu. Upadł jednak przed zieloną linią, więc noty za styl zostały mu obniżone. Nic poważnego mu się nie stało, a skocznie na której już pod koniec lutego będą rozgrywane mistrzostwa świata opuścił o własnych siłach.

https://www.youtube.com/watch?v=sjTI4YT30PA

5. Yuta Watase – Kuopio

Japończykowi przy lądowaniu odjechała prawa narta i uderzył on głową o zeskok. Przez dłuższy czas nie mógł się podnieść, a uczynił to dopiero z pomocą służb medycznych. Mimo, że wyglądało to bardzo groźnie, Watase nie odniósł żadnego uszczerbku na zdrowiu.

https://www.youtube.com/watch?v=pTyGAWZMiAo

6. Anders Fannemel – Oslo

Anders Fannemel  podczas kwalifikacji na skoczni w Holmenkollen zaliczył groźnie wyglądającą wywrotkę. Agresywnie wyszedł z progu i dostał podmuch wiatru co spowodowało jego upadek. Obyło się bez większych obrażeń, a Norweg bez żadnych pomocy opuścił zeskok.

Anders Fannemel- Upadek Oslo 2014-kwalifikacje

7. Antonin Hajek – Harrachov

Uznaje się, że jest to jeden z najdziwniejszych wypadków w skokach. Hajek pierwszego dnia mistrzostw świata w lotach w Harrachovie zahaczył nartą o wzniesienie na zeskoku i ze sporą prędkością uderzył w bandy. Czech stracił przytomność, został zniesiony na noszach i szybko przetransportowany do szpitala. Tam okazało się, iż  największym jego urazem była potłuczona śledziona.

https://www.youtube.com/watch?v=lkyWs-FkTaY

8. Philip Sjoeen – Einsiedeln (LGP)

Świetnie spisujący się w Letnim Grand Prix Norweg miał szansę aby znaleźć się na podium. Oddał bardzo dobry skok na odległość 115 m, jednak pokrzyżowały mu się narty i nie utrzymał równowagi. Od razu po tym sam się podniósł i ze spokojem zszedł ze skoczni. 

Phillip Sjoeen - Einsiedeln 2014 - 115.0m (fall!) [HD]

9. Jakub Wolny – Klingenthal (LGP)

Mistrz świata juniorów również dobrze prezentował się podczas lata. Wygrał Letni Puchar Kontynentalny, a w Letnim Grand Prix od czasu do czasu punktował i z czasem łapał coraz lepszą formę. Wszystko jednak zaburzył upadek podczas kwalifikacji do konkursu w Klingenthal. Szybko został on przewieziony karetką do szpitala, gdzie przeszedł szczegółowe badania. Wykazały one, że polskiemu talentowi uszkodziła się łąkotka. Być może wróci on na zawody w Wiśle lub Zakopanem.

Brak filmiku z upadku

10. Andreas Wellinger – Kussamo

Niemiecki zawodnik podczas zawodów w fińskim Kussamo po wyjściu z progu dostał silny podmuch wiatru i spadł nad bulę. Cała ta sytuacja przypominała tą z udziałem Morgensterna z tym, iż Andreas w przeciwieństwie do Thomasa miał mniejszą prędkość i spadł z niższej wysokości. Skoczek nie stracił przytomności lecz skarżył się na ból głowy i barku. Po badaniach stwierdzono, że Wellinger ma kontuzje barku i jest ona dosyć poważna. Dlatego też nie oglądamy skoczka w trwającym Turnieju Czterech Skoczni. Istnieje możliwość jego powrotu na polskie zawody.

Andreas Wellinger - Kuusamo 2014 - terrible fall (very bad looking accident)!

11. Anze Lanisek – Kussamo

Co ciekawe Słoweniec przed skokami czołowej dziesiątki był pierwszym oczekującym na awans do drugiej serii. Wszedł do niej za sprawą upadku Wellingera by potem samemu go odnieść. Gdy 18 latek był bliski lądowania nagle wypięła mu się lewa narta i dalej już chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć co się stało. Anze nie pojechał jedynie do Lillehammer, a od tamtego czasu regularnie występuje w zawodach Pucharu Świata.

Anze Lanisek - very bad fall! - Kuusamo 2014 [HD]

12. Junshiro Kobayashi – Lillehammer

Japończyk znakomicie spisywał się na norweskiej skoczni. Najpierw wygrał kwalifikacje, by w konkursie oddać skok na odległość 138 metrów. Niestety podczas lądowania zakantowała mu się narta i zaliczył wywrotkę. Dzięki osiągnięciu 95 % skoczni mógł wystartować w serii finałowej i tak też zrobił. Zdołał awansować o trzy pozycję i skończyć rywalizację na 28 miejscu.

Junshiro Kobayashi Lillehammer crash (06.12.2014)

13. Marath Zhapharov – Niżny Tagił

Podczas konkursu w Niżnym Tagile byliśmy świadkami aż trzech upadków. Jeden z nich zaliczył Marath Zhaparov, któremu jedna narta podcięła drugą. Początkowo wyglądało to na uraz barku, jednak skończyło się paroma siniakami  i drobnymi poobijaniami.

Skoki narciarskie 20142015, Niżny Tagił , 14.12.2014 seria 1

14. Dawid Kubacki – Niżny Tagił

Nasz reprezentant jako drugi upadł na rosyjskiej skoczni. Po wyjściu z progu dostał mocny podmuch wiatru i stracił optymalną pozycje. Zaczął korygować swoją sylwetką, lecz ostatecznie upadł. Zrobił to na tyle umiejętnie, iż nic poważnego mu tak na prawdę się nie stało. Wiele osób twierdzi, że to od Dawida powinni uczyć się młodzi skoczkowie jak zachowywać się w locie, gdy robi się niebezpiecznie.

Dawid Kubacki - dangerous fall - Nizhny Tagil 2014

15. Klemens Murańka – Niżny Tagił

Zaraz po komplikacjach w locie Kubackiego na zeskoku pojawił się Klemens Murańka. Skoczek z Zakopanego oddał przeciętny skok po czym znacząco się rozluźnił i upadł przed zieloną linią oznaczającą miejsce, dokąd zawodnikowi sędziowie oceniają styl. Na szczęście “Klimek” wyszedł z tego obronną ręką.

Niżny Tagił 2014- Klemens Murańka 119,5 m Fall 2 konkurs

16. Reruhi Shimizu – Oberstdorf (TCS)

Podczas kwalifikacji do 63 edycji Turnieju Czterech Skoczni Reruhi Schimizu nie dość, że lądował dosyć blisko to w kiepskim stylu. Przechylił się on bowiem w prawą stronę i nie zdołał utrzymać równowagi. Dał jednak znak służbom medycznym, że jest na siłach samemu opuścić zeskok. 

Reruhi Shimizu Crash Obersdorf 27.12.2014 Qualifikation

17. Simon Ammann – Oberstdorf (TCS)

Słynnemu Ammannowi w osiągnięciach brakuje tylko zwycięstwa w całym Turnieju Czterech Skoczni. Nagroda za to nie tylko uzupełniła by do końca jego gablotę z trofeami, ale pozwoliłaby zrównać się zdobyczami z Matti Nykaenenem. Wówczas jako jedyni staliby się zawodnikami, którzy zdobyli wszystko co tylko jest możliwe. Niestety Szwajcar musi odłożyć te plany na kolejny rok, gdyż w tym podczas inauguracji TCS mocno przeciągnął skok i ostatecznie go nie ustał. Wstał o własnych siłach i było widać u niego, że jest tym faktem mocno zdenerwowany i przygnębiony.

Simon Ammann - Oberstdorf 2014 - 133 m - UPADEK | FALL!

Na nowy rok należy życzyć skoczkom, żeby ani jeden z nich nie zapisał się na tego typu liście.

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.