Tych biathlonistów nie zobaczymy już w PŚ. Zakończyli kariery po sezonie olimpijskim

Martin Rulsch, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Już 29 listopada rozpocznie się nowy sezon Pucharu Świata w biathlonie. Kibice dwuboju czeka intensywny tydzień. Biathloniści rozpoczną rywalizację w fińskim Kontiolahti  we wtorek, a zakończą w niedzielę 4 grudnia.  Niestety wielu zawodników i zawodniczek, którzy zachwycali nas w poprzednich sezonach, nie zobaczymy już na trasach biegowych oraz strzelnicy. Sezon olimpijski był ostatnim między innymi dla Simoan Desthieux. Erika Lessera. Dominika Windicha, Anais Becond, czy Wity Seremenko.

Martin Rulsch, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Niewątpliwie na trasach w nowym sezonie będzie nam brakować Erika Lessera. Niemiecki zawodnik zaczynał swoją przygodę w Pucharze Świata w 2010 r. Najwyższe miejsce w klasyfikacji generalnej to 10. Udało się je zdobyć trzykrotnie, w sezonach 2014/2015, 2016,2017 i co ciekawe 2021/2022. Niemiec zdobył trzy medale olimpijskie, dwa srebra w Soczi oraz brąz w Pjongczangu. Zdecydowanie największe sukcesy Lasser osiągał na mistrzostwach świata. Jest aż siedmiokrotnym medalistą tych zawodów. Dwa złota zdobył w 2015 roku w Kontiolahti.

Narty na kołku postanowił zawiesić także Simon Desthieux. Zawodnik już od najmłodszych lat był uznawany za wielki talent. Zdobywał on medale mistrzostw świata juniorów, w tym także złoty.  Francuz osiągał także sukcesy na mistrzostwach europy oraz świata. Najlepsze wyniki niewątpliwie zdobył on  z drużyną mieszaną podczas igrzysk olimpijskich. W Pjongczangu stanął na najwyższym stopniu podium, a w Pekinie musiał zadowolić się srebrem. Swoją przygodę z nartami zakończył też Dominik Windish. Włoch zdobył  trzy medale mistrzostw świata oraz trzy medale olimpijskie. Wszystkie medale zdobyte podczas igrzysk olimpijskich były z brązu. W  biegu masowym podczas mistrzostw świata w Ostersund w 2019 r. Włoch zdobył złoto mistrzostw świata.

Bracia kończą przygodę z nartami

Karierę zakończyli, także austriaccy bracia 36-letni Julian oraz 37-letni Tobias Eberhard. Starszy z braci nie osiągał spektakularnych sukcesów. Największym jego osiągnięciem było mistrzostwo europy w Ridaun w 2011 r. Julian jednak był szóstym zawodnikiem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2016/2017 oraz trzecim w klasyfikacji sprintów. Zdobył on także dwa brązowe medale mistrzostw świata w Hochfilzen i Ostersund.

Z biegami żegnają się także mniej utytułowani zawodnicy racy jak Siergiej Boczarnikow, Tomas Krupcik, Benjamin Weger, Martin Jager,

Pożegnanie utytułowanej Ukrainki

Niewątpliwie każdy fan biathlonu zna Wite Semerenko. Zawodniczka z Ukrainy ma na swoim koncie wiele trofeów. Już jako młoda zawodniczka osiągała sukcesy między innymi dwa medale mistrzostw świata juniorów oraz siedem medali na uniwersjadzie w tym, aż cztery złote. Oprócz tego w dorobku ma dziesięć medali mistrzostw europy, w tym aż pięć złotych oraz  siedem medali mistrzostw świata. Niezwykle udane były dla niej igrzyska olimpijskie w Soczi, gdzie Seremenko zdobyła złoto w sztafecie i brąz indywidualnie w sprincie.

Wiele biathlonistek kończy karierę

Inną utytułowaną zawodniczką, która żegna się z Pucharem Świata w biathlonie jest Anais Bescond. Francuzka na pewno miło wspomina igrzyska olimpijskie w Pjongczangu. To tam zdobyła złoty medal w drużynie oraz dwa medale brązowe indywidualnie. Oprócz tego zawodniczka trójkolorowych ma na koncie osiem medali mistrzostw świata w tym jeden złoty z Oslo. Na trasach nie zobaczymy też innej medalistki olimpijskiej. Selina Gasparin nie zdobywała medali mistrzostw świata ani europy, a najwyżej w swojej karierze w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata była na 11 pozycji w sezonie 2013/2014. Jednak podczas igrzysk w Soczi sprawiła sobie oraz szwajcarskim kibicom niespodziankę zdobywając indywidualnie srebrny medal.

Sezon 2021/2022 był także ostatni dla Susan Dunklee, Maren Hammerschmidt, Franziski Hildenbrand, Evy Puskarcikovej.

Od 29 listopada w fińskim Kontiolahti rozpocznie się sezon Pucharu Świata w biathlonie. Rywalizację rozpoczną panowie, którzy we wtorek pobiegną na dystansie 20 km. Panie wystartują w środę na dystansie 15 km.

Źródło: Informacja własna