Trzęsienie ziemi w Norwegii. Najlepszy biegacz świata odszedł z reprezentacji. “To dramatyczne”

fot. M. Rudzińska

Sytuacja w Norweskim Związku Narciarskim jest w ostatnim czasie niezwykle napięta.  Włodarze podjęli decyzję o cięciach budżetowych, które spowodowały zmniejszenie liczby miejsc w kadrze kobiet i mężczyzn. Z tą decyzją nie zgadza się Johannes Hosflot Klaebo. Trzykrotny złoty medalista mistrzostw świata z Planicy podjął decyzję o opuszczeniu kadry. Norweski mistrz zatem będzie przygotowywał się samodzielnie do kolejnego sezonu.

fot. M. Rudzińska

Johannes Klaebo podjął decyzję o opuszczeniu kadry narodowej. W Norwegii sytuacja ta wywołała niemałe poruszenie.  Norweski Związek Narciarski obniżył liczbę członków w kadrach narodowych kobiet i mężczyzn z 13 do 10. To właśnie cięcia finansowe miały mieć wpływ na decyzję norweskiego mistrza.

Wraz z moim odejściem związek narciarski ma możliwość obniżenia kosztów i wydania tych kwot na innych sportowców. Tak, teraz też nie będą musieli płacić za moje pobyty. Mam kilku kolegów w drużynie narodowej, którzy moim zdaniem zostali źle potraktowani w procesie selekcji. Pozostanę w bliskim kontakcie z kolegami z reprezentacji, nawet jeśli nie będę już w kadrze – mówi Johannes Hosflot Klaebo.

Czuję, że to byłoby złe. Nigdy nie było żadnych negocjacji między związkiem a mną w tej sprawie. Zrobiłem to, co uważam za słuszne, biorąc pod uwagę sytuację związku i reprezentacji – dodaje.

Klaebo może za to słono zapłacić

Do sytuacji postanowili się odnieść przedstawiciele Norweskiego Związku Narciarskiego. W swoim komunikacie ewidentnie próbują oni załagodzić sytuację.

Johannes już wcześniej, także w mediach, informował, że może dojść do tego, że będzie trenował poza kadrą narodową i szanujemy tę decyzję. Jednocześnie trzeba podkreślić, że naturalnie chcieliśmy go mieć w kadrze. Byliśmy pewni, że uda się zrobić jak najwięcej dla Johannesa również w przyszłym sezonie – mówi Bjervig.

– Dzięki przewidywalności i dobrym chęciom mieliśmy nadzieję, że Johannes będzie częścią kadry narodowej. Jednocześnie jasno dał do zrozumienia, że ​​alternatywą jest stanie poza drużyną i szanujemy to – powiedział szef komisji biegów narciarskich Torbjoern Skogstad.

Obecny regulamin Norweskiego Związku Narciarskiego nie pozwala na udział zawodników spoza kadry w Pucharze Świata. W swoim komunikacie działacze zapewnili jednak, że już podczas najbliższego posiedzenia zarządu zajmą się tą kwestią. Sam zainteresowany także odniósł się do sprawy.

Mam nadzieję i wierzę, że to zmienią, tak żebym mógł brać udział w Pucharze Świata w przyszłym sezonie, jeśli będę na tyle dobry – mówi Klæbo.

Eksperci nie są zaskoczeni

Specjaliści do spraw biegów narciarskich w Norwegii są zgodni, że to decyzja przełomowa. Chociaż jak twierdzi  Therese Johaug, nie jest to zaskakujący ruch.

To dramatyczne dla modelu reprezentacji narodowej – mówi ekspert NRK od biegów narciarskich Torgeir Bjoern.

Nie jestem zaskoczona.  Trochę wisiało w powietrzu. Wielka szkoda, że ​​odchodzi – powiedziała była utytułowana zawodniczka Therese Johaug.

Zmiana planów

Jak twierdzi Hakoon Klaebo – menadżer i ojciec utytułowanego biegacza – Johannes miał w planach obecność w kadrze aż do 2025 r. Decyzja zawodnika wpłynęła na wiele aspektów i spowodowała, że w jego teamie będzie musiało dojść do wielu zmian.

– Teraz czas zacząć trochę od nowa i przygotować się do życia bez reprezentacji. Bo to nie było zaplanowane. Główną ideą było pozostanie w kadrze narodowej do 2025 roku, ale teraz wybraliśmy inną drogę. Również przed i podczas ostatniego sezonu często musieliśmy radzić sobie sami, więc mam nadzieję, że czegoś się nauczyliśmy. Wrócimy z większą ilością informacji w odpowiednim czasie. Ale to oznacza, że ​​maj będzie znacznie bardziej gorączkowy, niż planowałem – mówi ojciec i menadżer Johannesa Klaebo.

Kadry na nowy sezon

Norweski Związek Narciarski opublikował kadry kobiet i mężczyzn na nowy sezon. Jak twierdzą eksperci, nie ma wśród nich wielu zaskoczeń.

Kadra kobiet:

– T. Weng

– L. Weng

– A. Kalvaa

– H. Weng

– M. Myhrvold

– M. Skaanes

– J. Myhre

– A. Stenseth

– H. Fossesholm

– I. Oestberg

Kadra męska:

– P. Golberg

– E. Valnes

– E. Northug

– H. Taugboel

– S. Skar 

– S. H. Krueger

– S. Roethe

– H. Amundsen

– M. Nyenget

– D. Toenseth

Źródło: Nrk.no