Ailura, CC BY-SA 3.0 AT, CC BY-SA 3.0 AT, via Wikimedia Commons

Reprezentacja Norwegii wygrała zawody drużynowe kombinatorów norweskich na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. W jej składzie znalazł się Joergen Graabak, który Chiny opuści z trzema medalami – dwoma złotymi i jednym srebrnym. Na podium w sztafecie stanęli także Niemcy i Japończycy.

Ailura, CC BY-SA 3.0 AT, CC BY-SA 3.0 AT, via Wikimedia Commons

Seria skoków

Zmagania kombinatorów zakończyły zawody drużynowe, w których wystartowało 10 ekip. Po serii skoków różnice w czołowej czwórce były niewielkie. Prowadzili Austriacy po fantastycznej próbie w ostatniej grupie Franza Josefa-Rehrla na 141 metrów. Metr bliżej wylądował wcześniej Johannes Lamparter. Lukas Greiderer skoczył 130 metrów, a Martin Fritz 121 m. Austria miała zaledwie osiem sekund przewagi nad Norwegią. W jej składzie znaleźli się: Joergen Graabak, Jens Luraas Oftebro, Espen Bjoernstad i Espen Andersen, a zabrakło Jarla Magnusa Riibera, który nie zdecydował się na start w sztafecie. Trzecia po skokach reprezentacja Niemiec (Manuel Faisst, Eric Frenzel, Vinzenz Geiger, Julian Schmid) miała 11 sekund straty, a czwarta Japonia (Akito Watabe, Yoshito Watabe, Hideaki Nagai, Ryota Yamamoto) tracili 12 sekund.

Wyniki po serii skoków

Bieg 4×5 kilometrów

Drugą częścią zawodów był bieg na dystansie pięciu kilometrów dla każdego zawodnika. Czołowe drużyny – Austria, Norwegia, Niemcy i Japonia stworzyły grupę walczącą o medal. Przez większą część biegu nie było poważniejszych ruchów. Prawdziwa walka zaczęła się na trzeciej zmianie. Rywalom odskoczył Jens Luraas Oftebro. Norweg przekazał zmianę Joergenowi Graabakowi 10 sekund przed Japonią i Austrią. Eric Frenzel, który wyszedł z izolacji, stracił ponad pół minuty. Graabak jeszcze powiększył przewagę i sięgnął po trzeci medal na tych igrzyskach, tym razem z kolegami z reprezentacji. Vinzenz Geiger odrobił straty i zdobył srebro dla Niemców. Trzecie miejsce zajęli niespodziewanie Japończycy z Ryotą Yamamoto na ostatniej zmianie. Bez medalu zostali Austriacy, którzy prowadzili po skoku.

Wyniki

źródło: informacja własna