Zamknij

Trening na siłowni pod deskę, narty i inne

17:52, 06.03.2023 Nadesłane Aktualizacja: 17:53, 06.03.2023
Skomentuj

Uprawianie sportów zimowych wymaga dobrej kondycji, siły mięśniowej, stabilizacji oraz mocnych stawów. Zapewniając sobie to wszystko zmniejszysz ryzyko kontuzji, wesprzesz naukę techniki i podniesiesz efektywność czasu spędzonego na stoku.

fot. Nadesłane

Przygotuj swoje ciało do sezonu

Prawdziwi miłośnicy sportów zimowych rozpoczynają trenować pod kątem swojej ulubionej dyscypliny znacznie wcześniej niż 3 miesiące przed planowanym wyjściem na stok. Jeżeli zależy Ci na dobrym przygotowaniu, możesz wdrożyć swoje treningi kondycyjne i siłowe latem, a nawet jeszcze wiosną. Im wcześniej, tym lepiej. Od ich jakości i częstotliwości zależy nie tylko to, ile zjazdów dasz radę zaliczyć, ale także jak dobrze będzie wyglądała Twoja technika i z jaką łatwością będziesz ją szlifować. Co jednak najważniejsze, odpowiednia forma pozwoli Ci zminimalizować ryzyko ewentualnych kontuzji czy urazów. Jak zatem warto ćwiczyć, na których partiach ciała skupić się najbardziej i jak skomponować treningi, by czerpać radość z bezpiecznego szusowania?

Co powinien obejmować trening na narty i deskę?

Jazda na nartach to sport, który wymaga nie tylko silnych nóg i rąk. Aby zapewnić ciału stabilność oraz ułatwić utrzymywanie równowagi, należy intensywnie popracować mięśniami gorsetu, w szczególności mięśniami brzucha.

Trening obwodowy

Obejmuje on ćwiczenia kondycyjne oraz wzmacniające, które wykonywane są bezpośrednio po sobie, tworząc pełen "obwód" i dopiero po jego ukończeniu przychodzi pora na krótki odpoczynek. Poszczególne ćwiczenia (stacje) powinny być dobrane w taki sposób, by angażowały różne partie ciała: nogi, brzuch, ramiona, plecy. Pozwala to uniknąć przeciążenia jednej partii mięśni. Największą zaletą tego rodzaju treningu jest fakt, że duża intensywność pozwala skrócić jego czas, ku radości wszystkich zapracowanych.

Do ćwiczeń można wykorzystać osprzęt w postaci sztangi, hantli, ławeczki, kettli, atlasa i innych dostępnych na siłowni, ale warto rozpocząć od ćwiczeń z wykorzystaniem własnego ciężaru ciała: plank, pompki, podciąganie na drążku, brzuszki, burpee, mountain claimbing, dip.

Trening aerobowy

Dzięki tej formie aktywności poprawisz swoją wydolność oddechową i nie będziesz zbyt szybko łapać zadyszki na stoku czy podczas innych treningów. Do ćwiczeń aerobowych zaliczamy: bieganie na bieżni (również w podbiegu), jazdę na rowerku stacjonarnym. Bardzo fajnie sprawdzi się maszyna eliptyczna, która angażuje całe ciało.

źródło: https://totalfitnessconcept.pl/uzywany-sprzet-na-silownie/

Ćwiczenia rozciągające i stabilizujące stawy

Elastyczne i silne mięśnie, mocne stawy oraz dobra stabilizacja pomogą Ci się uchronić przed zakwasami, przykurczami oraz kontuzją.

Do ćwiczeń stabilizujących świetnie sprawdza się półpiłka Bosu, platforma do balansowania lub dysk sensoryczny. Pomogą Ci one popracować nad stabilnością stawów skokowych, kolanowych oraz biodrowych. Wykonuj ćwiczenia symulujące jazdę na nartach, snowboardzie, stój na jednej nodze i zmieniaj ją co kilka sekund, rób przysiady.

Rozciąganie powinno obejmować łydki, uda, pośladki, brzuch, ramiona oraz klatkę piersiową. Dzięki nim wzmocnisz ścięgna i zwiększysz zakres ruchu swoich stawów.

 

Zaplanuj z wyprzedzeniem kolejny sezon narciarski lub snowboardowy. Przygotuj do niego swoje ciało, a z pewnością odwdzięczy Ci się za to na stoku.

(Nadesłane)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%