Trenerzy: Stoeckl- lepszy jako muzyk czy trener?

100_6590
fot. Aneta Gąska

Alexander Stoeckl, jak wszyscy wiemy, jest obecnym trenerem norweskiej ekipy skoczków narciarskich. Nie jest jednak Norwegiem, a Austriakiem, który jak inni trenerzy w przeszłości był skoczkiem narciarskim. Niestety bez większych sukcesów na swoim koncie. Najlepszy wynik, który osiągnął to 59. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 1992/1993. Dwa lata później zakończył karierę. Uważam, iż zakończenie kariery było bardzo szybkie, jak na 22-letniego wtedy zawodnika. W 2011, kiedy Mika Kojonkoski kończył współpracę ze skoczkami kraju Wikingów, wskazał na swojego następcę właśnie Alexa. W pierwszym roku jego pracy z kadrą jego zawodnicy zdołali zdobyć Kryształową Kulę  (Anders Bardal) oraz medal Mistrzostw Świata w lotach (Rune Velta- srebro).

Dwa lata później w 2013 roku doszły do mediów słuchy o tym, iż trener Stoeckl zwariował. Postanowił on w pewien sposób wypróbować swoich podopiecznych. Na czym miało to polegać? A otóż na tym, że bez wcześniejszych zapowiedzi zrywał zawodników w środku nocy z ciepłych łóżeczek, by jak najszybciej przygotowali się do treningu, po którym  mieli oddać kilka skoków na skoczni. Jakby tego było jeszcze mało stwierdził, że zawodnicy mają skoczyć na taką odległość, jaką obecnie wymyśli sobie on sam. Czy za to można było nazywać go wariatem czy tyranem? Moim zdaniem, i jak zauważyłam również zdaniem Stoeckla, zawodnicy w czasie konkursów i tradycyjnych treningów są zdani na powtarzalność, a co za tym idzie  na kompletną nudę. Dlaczego więc takie zmiany nazywane są dziwactwem? Jeżeli zawodnik potrafi poradzić sobie w takich „stresujących” na dany moment warunkach, to wydaje mi się, że poradzi sobie już w każdej sytuacji jaka by go na skoczni nie spotkała. A jeśli chodzi o kolejny pomysł Stoeckla z wytyczaniem zawodnikom danego dystansu skoku to przypominam, że miało to mieć miejsce w czasie Benefisu Adama Małysza i bardzo żałuje, że do tej zabawy nie doszło, bo zapowiadało się to bardzo ciekawie. Dlaczego więc w tej sytuacji nie było to pochlebnie przyjmowane? Stoeckl należy również do młodych i świeżych trenerów, a co za tym idzie ma on dużo nowatorskich pomysłów i nie uważam za słuszne tego, by go za to potępiać. Nie każda nowość powinna zostawać oblewana falą krytyki. Tym bardziej, że jak pokazują same konkursy, nowości w przeprowadzanych treningach przynoszą skutki. Dobre wyniki Norwegów powinny mówić same za siebie. Po długim czasie zwycięstw drużyny Austrii w Pucharze Świata udało się pokonać ich i to właśnie za dużą pomocą Stoeckla. Norwegia stanęła na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji Pucharu Narodów, a Anders Bardal zdobył brązowy medal na skoczni normalnej w Sochi. Stoeckl dużo również mówił o kiepskich relacjach zawodników z instruktorami i trenerami. Starał się w dużym stopniu to zmienić, ponieważ takie sytuacje w drużynie wpływają bardzo niekorzystanie na same skoki i przygotowania do nich: Instruktorzy są potrzebni, lecz nad wszystkim musi panować trener, tak jak coach osobisty w innych dziedzinach życia czy biznesu. Skoczkowie muszą rozwijać nie tylko umiejętności, lecz też swoją pewność siebie i niezależność, a także być bardziej ofensywni, a nie płynąć z prądem i odwalać robotę na treningach. Tego właśnie brakuje moim podopiecznym (frag. wypowiedzi z eurosport.onet.pl). Zagorzali fani skoków z pewnością wiedzą, że Stoeckl zajmuje się również muzyką. Gra na gitarze, pisze teksty, był członkiem grupy muzycznej, tańczył i śpiewał w musicalu. Sam przyznał kiedyś w wywiadzie: – Muzyka to moje hobby, kiedy biorę gitarę i gram, wtedy najlepiej odpoczywam i później mogę na nowo koncentrować się na skokach narciarskich.

I tu rodzi się pytanie czy dobrze wybrał? Czy nie lepsza byłaby kariera muzyczna? Czy będą jeszcze z niego „ludzie” w postaci super trenera? Mam nadzieję, że jednak jako trener będzie on o niebo lepszy i jeszcze pokaże wszystkim, którzy w niego wątpią, że kreatywność i ambitność w jego zawodzie jest niezbędna.

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.