Trener Rosjan oskarża Czernousowa o bycie informatorem WADA

fot: Getty

fot: Getty

Rosyjski trener Jurij Borodavko uważa, że Ilja Czernousow był jednym z anonimowych informatorów, który współpracował z WADA. Szkoleniowiec sugeruje, że 31-letni biegacz mógł donosić na swoich kolegów z reprezentacji do Światowej Agencji Antydopingowej.

Ostatnie tygodnie nie są zbyt udane dla biegaczy z Rosji, którzy zostali uwikłani w dopingowy skandal. Na początku listopada komisja antydopingowa przy MKOL zdyskwalifikowała medalistów olimpijskich z Soczi, czyli Aleksandra Legkowa i Maksima Wylegżanina. Do tego grona dołączono także Jewgienija Biełowa, Aleksieja Pietuchowa, Jewgienię Szapowałową i Julię Iwanową. Ci biegacze nie będą już mieli prawa, aby wystąpić na jakichkolwiek igrzyskach olimpijskich. Jedynym z czołowych zawodników, którzy nie zostali zdyskwalifikowani, jest Ilja Czernousow – brązowy medalista z Soczi na dystansie 50 kilometrów stylem dowolnym (prawdopodobnie nowy mistrz olimpijski). W dużej mierze z tego powodu reprezentant Sbornej jest oskarżany o współpracę z WADA przez Jurija Borodavko.

Trener rosyjskich biegaczy zasugerował w rozmowie z tamtejszymi mediami, że Czernousow mógł donosić na swoich kolegów z kadry, aby otrzymać złoty medal olimpijski za bieg na dystansie 50 kilometrów stylem dowolnym. Borodavko w wywiadzie dla gazeta.ru nie przebiera w słowach i nazywa 31-letniego zawodnika zdrajcą. – Jedyną możliwością, aby Ilja mógł być poza wszelkimi podejrzeniami w tej sprawie jest fakt, że on też jest w tej konspiracji i zdradza swoich kolegów z reprezentacji, z którymi przez długi czas wchodził na szczyt. Teraz patrzy na to wszystko z góry i cieszy się, że zdobędzie medal. Być może to właśnie on jest jednym z anonimowych informatorów. Nie przypominam sobie bowiem, aby kiedykolwiek wspierał tych, którzy zdobyli medale w Soczi – tłumaczy Borodavko.

Ilja Czernousow zapytany o komentarz w tej sprawie odpowiedział krótko. – To jest blef. Jestem teraz na obozie treningowym i mam do wykonania zaplanowane treningi. Chciałbym się po prostu skupić na wykonaniu swojej pracy – skwitował Rosjanin.

Źródło: gazeta.ru

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.