Tour de Ski: Zwycięstwa Oestberg i Pellegrino w eliminacjach, fatalny start Kowalczyk

14:49, 01.01.2016 Daniel Topczewski Aktualizacja: 22:28, 01.01.2016

FOT: Zimbio.com FOT: Zimbio.com

Ingvild Flugstad Oestberg i Federico Pellegrino okazali się najlepsi w eliminacjach sprintu stylem dowolnym w szwajcarskim Lanzerheide. To pierwszy etap Tour de Ski 2016. Słabo spisała się Justyna Kowalczyk, która zajęła 59. pozycję.

Sprint K:

Oestberg wystartowała na trasę eliminacji z numerem piątym. Norweżka od samego początku biegła wysokim tempem, którego nie potrafiła utrzymać żadna z rywalek. 25-latka z Gjøvik ma dobre wspomnienia z Lanzerheide. Dwa lata temu okazała się najlepsza, także w sprincie techniką dowolną. Teraz także jest faworytką do odniesienia zwycięstwa.

Drugie miejsce zajęła Sophie Caldwell ze Stanów Zjednoczonych, która straciła do triumfatorki niecałe trzy sekundy. Trzecia była nieznana szerszej publiczności dwudziestolatka ze Szwajcarii Nadine Faehndrich, która przegrała z Oestberg o 3,01 sek. Fatalnie pobiegła za to Justyna Kowalczyk. Polka w stawce 71. biegaczek zajęła 59. pozycję i straciła do Norweżki niemal 16 sekund na tak krótkim dystansie.

Pełne wyniki eliminacji sprintu stylem dowolnym kobiet

Sprint M:

Eliminacje sprintu mężczyzn wygrał triumfator dwóch ostatnich sprintów stylem dowolnym w Pucharze Świata - Włoch Federico Pellegrino. Biegacz z Półwyspu Apenińskiego kontynuuje swoją świetną serię startów i jest na dobrej drodze, aby wygrać trzecie zawody z rzędu. Tym razem Włoch wyprzedził Andrew Younga z Wielkiej Brytanii i Sergeya Ustiugova z Rosji (+2,60 sek). Obrońca tytułu Martin Johnsrud Sundby zajął w eliminacjach wysokie szóste miejsce i stracił do zwycięzcy 3,30 sek.

W Lanzerheide wystartowało trzech Polaków, ale żaden z nich nie zakwalifikował się do ćwierćfinałów. Najwyżej uplasował się Maciej Staręga, który był 43.  (+7,86 sek).