Tour de Ski: Sensacyjne zwycięstwa Caldwell i Iversena

16:27, 05.01.2016 Daniel Topczewski Aktualizacja: 15:30, 06.01.2016

fot: zimbio.com fot: zimbio.com

Amerykanka Sophie Caldwell wygrała czwarty etap Tour de Ski, sprint stylem klasycznym w Oberstdorfie, wyprzedzając na mecie Heidi Weng i Ingvild Flugstad Oestberg. Justyna Kowalczyk nie awansowała do półfinału, ale uplasowała się na 14. pozycji.

Sprint kobiet:

Biegaczka z Kasiny Wielkiej przyzwoicie spisała się w kwalifikacjach, w których zajęła 17. miejsce ze stratą dziesięciu sekund do triumfatorki. Polka wystartowała w czwartym biegu ćwierćfinałowym, razem z Johaug. Patrząc na czasy z eliminacji wszystkie rywalki były w jej zasięgu. Mistrzyni olimpijska z Sochi od początku dystansu była z tyłu, ale po wywrotce Hanny Falk i Jessici Diggins przesunęła się o dwie lokaty do przodu. Kowalczyk przegrała na finiszu z Laurą Mononen i nie udało jej się awansować do najlepszej dwunastki. Bieg wygrała Therese Johaug.

Nadal dobrze spisywała się liderka Tour de Ski, Ingvild Flugstad Oestberg, która w ćwierćfinale i półfinale nie miała sobie równych. Rewelacją zawodów okazała się jednak Amerykanka Sophie Caldwell, która od eliminacji była w czołówce. W decydującym biegu reprezentantka Stanów Zjednoczonych długo utrzymywała się za Weng i Oestberg, ale na ostatnim zjeździe popisała się niebywałym sprytem i wyprzedziła Norweżki odnosząc pierwsze w karierze zwycięstwo w Pucharze Świata. Drugą pozycję zajęła Heidi Weng, która pokonała na ostatnich metrach Oestberg. Therese Johaug uplasowała się na 5. lokacie, a Justyna Kowalczyk zakończyła zawody z 14. rezultatem.

Wyniki sprintu stylem klasycznym kobiet

W biegu sprinterskim mężczyzn też byliśmy świadkami małej niespodzianki. Zawody wygrał 24-letni Emil Iversen, który dołączył do składu Norwegów niemal w ostatniej chwili. Iversen miał jednak dużo szczęścia, gdyż w biegu półfinałowym udało mu się awansować do najlepszej szóstki jako lucky loser. W finale reprezentant Norwegii wyprzedził Sergeya Ustiugova z Rosji i Alexeya Poltoranina z Kazachstanu. Lider Tour de Ski Martin Johnsrud Sundby uplasował się tuż za podium.

Dobrze spisał się Maciej Staręga. Polak w eliminacjach zajął 16. miejsce, ale w ćwierćfinale już mu się nie powiodło. Biegacz z Siedlec zajął w swoim biegu ostatnie miejsce i został sklasyfikowany na 27. miejscu.