Tour de Ski: Nie ma mocnych na Therese Johaug, przyzwoity występ Kowalczyk

FOT: AFP / eurosport.onet.pl
FOT: AFP / eurosport.onet.pl

Therese Johaug wygrała drugi etap Tour de Ski, czyli bieg na 15 kilometrów stylem klasycznym w szwajcarskim Lenzerheide. Podium uzupełniły jej rodaczki, Norweżki Ingvild Flugstad Oestberg i Heidi Weng. Jedyna Polka w stawce, Justyna Kowalczyk, była 19.

Do rywalizacji na 15 kilometrów nie przystąpiła zwyciężczyni wczorajszego sprintu Maiken caspersen Falla. W związku z jej absencją z numerem jeden wystartowała Ingvild Flugstad Oestberg, która zyskała najwięcej sumując premie czasowe z wynikiem eliminacji. Na trasę z odległego rzędu ruszyła Justyna Kowalczyk, która całkowicie zawiodła na pierwszym, sprinterskim etapie.

Już pierwsze metry pokazały, które zawodniczki będą ię liczyły na trasie w Lenzerheide. Na czoło stawki wysunęła się Therese Johaug, która nie chciała niczego pozostawiać przypadkowi. Na pierwszym kilometrze przewaga Norweżki wynosiła prawie 5 sekund nad drugą Heidi Weng. Po pierwszej pętli, czyli pomiarze na 3,7 kilometrze faworytka Tour de Ski miała już niemal 20 sekund nad goniącym ją duetem Weng-Oestberg. Dobrze biegła Justyna Kowalczyk. Polka przesunęła się na 7. miejsce i traciła do liderki +31,9 sekundy.

Na drugim okrążeniu Johaug nie zamierzała zwalniać tempa. Triumfatorka Tour de Ski 2013/2014 z każdym kilometrem powiększała swoją przewagę nad rywalkami, które skoncentrowały się na walce pomiędzy sobą, a nie na gonieniu prowadzącej Norweżki. Stawka podzieliła się na kilka grup, w których biegaczki zmieniały się na prowadzeniu. Doskonałą formę z Toblach potwierdzały Finki, które ruszyły w pościg za Charlotte Kallą. Niezłe tempo cały czas utrzymywała Kowalczyk, która plasowała się w czołowej dziesiątce, ale dało się zauważyć, że Polka jest coraz bardziej zmęczona.

Ostatnie kilometry nie przyniosły już wielkich przetasowań w czołówce. Johaug kontrolowała przebieg dzisiejszego etapu a w końcówce, mając już pewne zwycięstwo, nawet nieco zwolniła. Z tyłu rozegrała się walka o drugie miejsce. Na jednym z podbiegów Oestbert oderwała się Heidi Weng i nie miała problemu z utrzymaniem pozycji. Trzecie miejsce przypadło najmłodszej z Norweżek – Heidi Weng. Pasjonujący finisz o  czwarte miejsce rozegrały między sobą dwie Finki i Szwedka. Zwycięsko wyszła z niego Kerttu Niskanen, która wyprzedziła sowją rodaczkę Anne Kylloenen i Charlotte Kallę. Druga część dystansu nie poszła po myśli Justyny Kowalczyk. Polka opadła z sił i finiszowała na 19. pozycji z ponad trzyminutową stratą.

Liderką Tour de Ski została Therese Johaug, która o niecałe 5 sekund wyprzedza Ingvild Flugstad Oestberg. Na trzecie miejsce awansowała Heidi Weng. Justyna Kowalczyk jest 21. (+4:13,2 sek).

Wyniki biegu na 15 kilometrów stylem klasycznym kobiet

Klasyfikacja Tour de Ski po drugim etapie

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.