Toppidrettsveka 2020: Pierwszy dzień zawodów dla Fossesholm i Valnesa

08:30, 21.08.2020 Daniel Topczewski

Helene Marie Fossesholm i Erik Valnes triumfowali w biegach na 20 kilometrów stylem klasycznym podczas nartorolkowej imprezy Toppidrettsveka rozgrywanej w miejscowości Hitra. W rywalizacji pań podium uzupełniły Tiril Udnes Weng i Mathilde Myhrvold, a wśród panów w czołowej trójce znaleźli się Ole Jorgen Bruvoll i Gjoran Tefre.

Toppidrettsveka to dla biegaczy narciarskich kolejny ważny punkt na mapie letniego sezonu przygotowawczego. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa COVID-19 i związanych z tym ograniczeń nie mogli co prawda startować zawodnicy zza granicy, ale mimo to obsada i tak wyglądała przyzwoicie, gdyż pierwotnie na starcie miały się pojawić m.in.: Therese Johaug, Heidi Weng, Maiken Caspersen Falla czy Ragnhild Haga.

Przed rozpoczęciem zawodów kilka biegaczek i kilku biegaczy wycofało się jednak ze startu w imprezie z różnych powodów. Największą startą dla organizatorów była bez wątpienia rezygnacja multimedalistki mistrzostw świata i trzykrotnej zdobywczyni Kryształowej Kuli Therese Johaug, która postanowiła odpocząć po wyczerpujących treningach.

Nieobecność utytułowanej rywalki wykorzystała utalentowana Helene Marie Fossesholm, która wygrała bieg z czasem 46:20.9. Drugie miejsce zajęła niedawna pogromczyni Johaug z BlinkFestivalu - Tiril Udnes Weng (+5,5 sek), a trzecia była Mathilde Myhrvold (+19 sek). Tuż za czołową trójką uplasowała się Hedda Oestberg Amundsen (+23,8). Sklasyfikowano trzynaście zawodniczek.

Wyniki biegu kobiet

W biegu mężczyzn na dystansie 20 kilometrów stylem klasycznym bezkonkurencyjny był Erik Valnes, który wyznaczoną przez organizatorów trasę pokonał w 40:48,0 min. 24-letni Norweg o ponad pół minuty wyprzedził Ole Jorgena Bruvolla (+31,3 sek) i o 37 sekund Gjorana Tefre. Czwarte miejsce zajął Harald Oestberg Amundsen (+41,6 sek), a na piątej pozycji finiszował Simen Hegstad Krueger (+44,3 sek). Dopiero trzynasty był Johannes Hoesflot Klaebo, który do triumfatora stracił minutę i siedemnaście sekund.

Wyniki biegu mężczyzn

W piątek kolejny dzień zawodów Toppidrettsveka. Tym razem biegacze i biegaczki rywalizować będą w sprintach.

Źródło: langrenn.com / informacja własna