Toppidrettsveka 2020: Fossesholm i Valnes triumfatorami końcowych klasyfikacji

08:00, 23.08.2020 Mateusz Wasiewski

Helene Marie Fossesholm oraz Erik Valnes odnieśli triumf w klasyfikacji Toppidrettsveka. W trzecim, ostatnim biegu wśród pań najlepsza była także 19-letnia zawodniczka. U panów z kolei na dystansie 13,2 km techniką dowolną wygrał Simen Hegstad Krueger.

Wczoraj w Norwegii zakończyła się trzydniowa impreza sportowa Toppidrettsveka. Po rywalizacji dystansowej i sprincie stylem klasycznym przyszedł czas na bieg pościgowy na dystansie 9,9 i 13,2 km stylem łyżwowym. Wśród pań świetną dyspozycję potwierdziła Helene Marie Fossesholm. Trzykrotna mistrzyni świata juniorek uzyskała zdecydowanie najlepszy czas dnia 24:57,9. Druga Mathilde Myhrvold straciła do utalentowanej Norweżki ponad półtorej minuty (+1:31,7). Trzeci czas netto na wczorajszym etapie ze stratą 1:35,2 s miała Kathrine Harsem.

Sobotni bieg dystansowy był zakończeniem trzydniowej rywalizacji. Zawodnicy wyruszali na trasę ze startu interwałowego, choć był to tak naprawdę pościg. Organizatorzy nie zorganizowali tego biegu w tradycyjny sposób ze względu na pandemię koronawirusa. W klasyfikacji końcowej triumf odniosła Fossesholm. Czołowa norweska juniorka wcześniej świetnie się spisała także w biegu na 20 kilometrów techniką klasyczną. Ostatecznie nad drugą w finałowym zestawieniu Tiril Weng uzyskała przewagę 1:12,4 s. Podium Toppidrettsveki uzupełniła Mathilde Myhrvold (+1:22,7). Na czwartej pozycji została sklasyfikowana Hedda  Amundsen (+2:07,5). Piąta była Kathrine Harsem (+3:12,2).

Klasyfikacja końcowa pań

Na 13,2 kilometra najlepszy był z kolei Simen Krueger. Mistrz olimpijski z Pjongczangu na tym dystansie uzyskał czas 30:28,9 s. 12,3 sekundy stracił do niego drugi Didrik Toenseth, a 16 trzeci Hans Holund. Świetny występ wczoraj dał Kruegerowi wysoką lokatę w klasyfikacji Toppidrettsveka. Zdołał on wywalczyć drugie miejsce. Najlepszym zawodnikiem trzydniowej imprezy został Erik Valnes. Pierwszy bieg dystansowy padł jego łupem. W sprincie uległ tylko Johannesowi Klaebo.

Dwudziestoczteroletni zwycięzca finalnie nad drugim Kruegerem uzyskał przewagę 18,8 sekundy. Trzecie miejsce zajął dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli za sezony 2017/2018 i 18/19. Klaebo stracił do Valnes 30,9 s. 0,4 s do czołowej trójki stracił z kolei Harald Amundsen. To kolejny zawodnik zdolnego pokolenia norweskich juniorów. Piątkę zamknął Ole Bruvoll (+53,0). Na siódmej pozycji w klasyfikacji końcowej uplasował się Paal Golberg. W dziesiątce znaleźli się też m.in. Didrik Toenseth (8.) i Hans Holund (9.). Jedenasty był Niklas Dyrhaug, czternasty Sindre Skar, a piętnasty Emil Iversen.