Toppidrettsveka 2019: Sprint dla Norwegów, biegi masowe dla Sadie Bjornsen i Aleksieja Czerwotkina

19:38, 23.08.2019 Daniel Topczewski

fot: Jakub Balcerski

Drugi dzień zawodów nartorolkowych Toppidrettsveka 2019 był szansą na dobry wynik dla biegaczy specjalizujących się w technice dowolnej. Przed południem w Aure odbyły się biegi masowe na 25 kilometrów łyżwą, a późnym popołudniem o zwycięstwo walczyli sprinterzy.

Bieg kobiet na 25 kilometrów techniką dowolną rozpoczął się o godzinie 10:00. Walka o triumf do samego końca była zacięta i zakończyła się zwycięstwem Amerykanki Sadie Bjornsen, która pokonała Włoszkę Anastasię Comarellę (+4,7 sek) i Norweżkę Marte Skaanes (+16,7 sek). W czołówce pojawiło się także kilka zawodniczek, które prezentowały dobrą formę podczas ubiegłorocznego Pucharu Świata. Ósma była Maja Dahlqvist, a dopiero jedenaste miejsce zajęła jedna z faworytek - Rosjanka Natalia Niepriajewa. Na liście startowej była również Frida Karlsson, ale Szwedka ostatecznie nie pojawiła się na starcie.

Wyniki

Bieg mężczyzn zakończył się zwycięstwem Rosjanina Aleksieja Czerwotkina, który dystans 25 kilometrów pokonał w 59:27,8 min. Reprezentant Sbornej wygrał z kilkoma świetnymi biegaczami. Drugie miejsce zajął bowiem Dario Cologna (+5,1 sek), a trzecie Didrik Toenseth (+7,8 sek). Czwarty był Thomas Bucher-Johannessen, piąty Erland Kvisle, a na szóstej pozycji sklasyfikowany został Andrew Musgrave. Biegu nie ukończył Johannes Hoesflot Klaebo.

Wyniki

Kilka godzin po zakończeniu biegów na 25 kilometrów techniką dowolną do rywalizacji przystąpili sprinterzy. Zawody zakończyły się pewnym zwycięstwem Johannesa Hoesflota Klaebo, który był bezkonkurencyjny w ćwierćfinale, półfinale i nie miał sobie równych także w finale. Norweg wyprzedził swoich rodaków: Pala Troana Aune, Thomasa Hellanda Larsena, Jana Thomasa Jenssena, Sondre Ramse i Martina Løwstrøma Nyengeta. W półfinale odpadł wczorajszy triumfator biegu na 47 kilometrów - Aleksander Bolszunow.

Sprint kobiet również został zdominowany przez reprezentantki gospodarzy. Zawody wygrała Ane Appelkvist Stenseth, druga była Tiril Udnes Weng, a trzecie miejsce zajęła Lotta Udnes Weng. Czwarta była Anna Svendsen, piąta Szwedka Maja Dahlqvist, a na szóstej pozycji sklasyfikowano Hanne Skulbru.