Toppidrettsveka 2019: Aleksander Bolszunow i Heidi Weng najlepsi w biegu na 47 kilometrów

fot: http://bilde.kk.no

fot: http://bilde.kk.no

Rosjanin Aleksander Bolszunow i Norweżka Heidi Weng triumfowali w biegu na 47 kilometrów stylem klasycznym podczas nartorolkowych zawodów Toppidrettsveka. Reprezentant Sbornej wyprzedził Andrew Musgrave’a i Iivo Niskanena, a Weng stanęła na podium obok Natalii Niepriajewej i swojej kuzynki Tiril Udnes Weng.

Biegi na 47 kilometrów stylem klasycznym to pierwszy punkt programu zawodów Toppidrettsveka organizowanych w trzech norweskich miastach: Hitra, Aure i Trondheim. W kolejnych dniach zawodnicy będą rywalizować w biegach na 25 kilometrów, sprintach i w biegach pościgowych.

Czwartkowy bieg na 47 kilometrów cieszył się sporym zainteresowaniem wielu uznanych biegaczy. Na liście startowej znaleźli się tacy zawodnicy jak Aleksander Bolszunow, Andrew Musgrave, Didrik Toenseth czy Niklas Dyrhaug. Wśród pań także nie zabrakło biegaczek z czołowej dziesiątki Pucharu Świata.

Rywalizację pań, ku uciesze gospodarzy, wygrała Heidi Weng. Norweżka, wracająca powoli do formy po kiepskim sezonie 2018/2019, dziś była bezkonkurencyjna i prowadziła od startu do mety. Już na dziesiątym kilometrze Weng wypracowała sobie ponad pół minuty przewagi, którą skrupulatnie powiększała. Na półmetku zapas czasowy dwukrotnej zdobywczyni Pucharu Świata wynosił półtorej minuty nad Tiril Udnes Weng i Natalią Niepriajewą.

W końcówce nie doszło do większych przetasowań. Weng kontrolowała swoją przewagę, a zaciętą walkę o drugie miejsce stoczyły Rosjanka i druga z Norweżek. Ostatecznie zwycięsko z tej konfrontacji wyszła Niepriajewa (+1:26,9), a trzecie miejsce zajęła Tiril Udnes Weng (+1:27,2). Na czwartej pozycji sklasyfikowano Lottę Udnes Weng, a na piątej specjalizującą się w maratonach narciarskich Astrid Oeyre Slind.

Wyniki biegu kobiet

Bieg mężczyzn był o wiele bardziej wyrównany niż rywalizacja kobiet. Panowie znaczną część dystansu pokonywali w niewielkich odstępach czasowych i skupiali się na kontrolowaniu swoich rywali. Na 30 kilometrze prowadził Johannes Hoesflot Klaebo, drugi był Gjøran Holstad Tefre, a trzeci Emil Persson. W czołówce plasowali się także pozostali faworyci, czyli Aleksander Bolszunow i Emil Iversen.

Ostatnie słowo należało do reprezentantów “reszty świata”, którzy w końcówce wykazali się większym sprytem i szybkością. Bieg wygrał Rosjanin Aleksander Bolszunow, drugie miejsce zajął Brytyjczyk Andrew Musgrave (+0,3 sek), a trzecie Fin Iivo Niskanen (+0,4 sek). Na czwartej pozycji sklasyfikowano Dirdrika Toensetha (+0,7), a na piątej Gjørana Holstada Tefre (+9,3 sek). W najlepszej dziesiątce znaleźli się również Martin Løwstrøm Nyenget, Aleksiej Czerwotkin, Magnus Stensås, Niklas Dyrhaug i Erland Kvisle. Na jedenastej pozycji do mety dobiegł Johannes Hoesflot Klaebo.

Wyniki biegu mężczyzn

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.