Tomasz Sikora nie jest już trenerem biathlonowej młodzieży

fot. M. Król

W Bydgoszczy rozpoczęło się pierwsze zgrupowanie kadry młodzieżowej przed sezonem 2019/2020. Nowymi szkoleniowcami odpowiedzialnymi za reprezentację juniorów zostali Łukasz Słonina oraz Rafał Lepel, którzy zastąpili na tym stanowisku Tomasza Sikorę.

Najlepszy polski biathlonista w historii zakończył roczną pracę w kadrze młodzieżowej. Wcześniej odpowiadał za wyniki juniorów w latach 2012-2015. W sezonach 2015/16 oraz 2016/17 pracował w sztabie pierwszej reprezentacji. – Chcę bardzo podziękować naszej młodzieży. Drugi raz zostałem trenerem tej reprezentacji i drugi raz trafiłem na fantastyczne osoby. Na rezygnację złożyło się kilka spraw, głównie względy osobiste – powiedział Tomasz Sikora.

– Po wielu latach funkcjonowania jako zawodnik, a po zakończeniu startów od razu jako trener przychodzi taki moment, w którym człowiek potrzebuje ustabilizować swoje życie codzienne. Nie jest jednak tak, że się rozstajemy, Tomasz Sikora będzie się realizował na innym polu współpracy z Polskim Związkiem Biathlonu – powiedziała prezes PZBiath dr Dagmara Gerasimuk.

Nowymi szkoleniowcami kadry młodzieżowej zostali Łukasz Słonina oraz Rafał Lepel. Obaj w przeszłości jako zawodnicy reprezentowali Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. Słonina to mistrz Polski w sprincie z 2013 roku, uczestnik MŚ z tamtego roku.  Od 2016 roku był asystentem Nadii Biełowej najpierw w kadrze młodzieżowej, a następnie w kadrze seniorek. Z kolei Lepel to uczestnik MŚ w 2012 roku. Po zakończeniu startów pracował jako serwismen pierwszej reprezentacji. Od maja ubiegłego roku był asystentem Tomasza Sikory w kadrze młodzieżowej.

– Zarówno Łukasz Słonina jak i Rafał Lepel przeszli pełną ścieżkę zawodniczą, są olimpijczykami, a zaraz po zakończeniu startów zostali trenerami. Będą bazować na swoim już niemałym doświadczeniu zdobywanym w pracy jako asystenci czy pracownicy techniczni przy pierwszej reprezentacji. Są gotowi do samodzielnej pracy, obserwujemy ich podczas procesu planowania treningu, znamy ich podejście i zaangażowanie. Poza tym będą ściśle współpracować z trenerami kadry seniorek i seniorów oraz trenerami klubowymi. Mają więc za sobą grupę osób, która jest gotowa ich wspierać – powiedziała Gerasimuk.

Podczas zgrupowania w Bydgoszczy, które rozpoczęło się w minioną niedzielę, nowi szkoleniowcy kadry młodzieżowej mają do dyspozycji dwanaścioro podopiecznych. Są to: Karolina Janko (UKS Statima Biathlon Team Chorzów), Daria Gembicka (UKS Lider Katowice), Patrycja Stanek, Magda Piczura, Anna Nędza-Kubiniec (wszystkie BKS WP Kościelisko) oraz Przemysław Pancerz (AZS AWF Wrocław), Wojciech Janik (UKN Melafir Czarny Bór), Łukasz Bałęczny, Michał Neumann (obaj AZS AWF Katowice), Wojciech Skorusa, Jan Guńka (obaj BKS WP Kościelisko), Marcin Zawół (MKS Karkonosze Jelenia Góra). Obóz potrwa do środy 29 maja.

Źródło: Komunikat Prasowy PZBiath

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.