Tomasz Kurdziel o narciarstwie alpejskim:”Niezbędne są bardzo głębokie zmiany w PZN”

www.ntn.pl
www.ntn.pl

Tomasz Kurdziel, komentator Europosrtu oraz redaktor naczelny magazynu Snow&More w wywiadzie dla Gazety Wyborczej postanowił wypowiedzieć się na temat narciarstwa alpejskiego oraz jak ten sport jest pomijany z dofinansowaniem przez Polski Związek Narciarski.

Były zawodnik tej dyscypliny krytykuje PZN za to, że tak mało interesuje się innymi dyscyplinami sportowymi niż skoki narciarskie. Podkreśla, że od 2,5 do 4 mln Polaków interesuje się narciarstwem i sport ten jest przystępny dla każdego Polaka, który uprawia go rekreacyjnie. Dodał również, że “skoki narciarskie to sport kanapowy, nikt sobie w weekend nie idzie na skocznię,żeby poskakać”.

Porównał osoby uprawiające narciarstwo alpejskie do żeglarzy, w tym, że żeglarstwo po kolarstwie jest drugim najchętniej uprawianym sportem, lecz sukcesów mamy mało. Dodał również, że tak naprawdę nie powinniśmy oczekiwać wybitnych sukcesów w narciarstwie alpejskim, ponieważ zawodnicy nie mają gdzie trenować. Nie jest również zadowolony z trenowania młodych zawodników oraz  w jaki sposób rozwija się ta dyscyplina w Polsce. Paradoksem jest również to, że dyscyplina ta jest uprawiana przez dzieci zamożniejszych rodziców z większych miast, które jak się zniechęcą porzucają narciarstwo, rodzice sami opłacają treningi, wyjazdy i dają zwieść się osobom, które wmawiają, że w kilka lat wyszkolą mistrzów tego sportu. O trenerach powiedział, że “nie mają żadnej wymiany myśli i kontaktem ze światem zachodnim”. Podstawą w narciarstwie alpejskim jest rozmowa w języku niemieckim z najlepszymi szkoleniowcami, ponieważ dużo sukcesów w tym sporcie mają zawodnicy z Niemiec,Austrii czy Szwajcarii.

“Niezbędne są bardzo głębokie zmiany w PZN. Dobrze byłoby, gdyby odłączyły się od niego skoki. Niestety, nawet biegi są przez związek zaniedbywane mimo wielkich sukcesów Justyny Kowalczyk. A z narciarstwem alpejskim jest jeszcze gorzej niż z biegowym”- powiedział na koniec Tomasz Kurdziel dodając ponownie, że nie mamy prawa oczekiwać sukcesów w tej dyscyplinie dopóki nic się nie zmieni.

Źródło: informacja własna/sport.pl

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.