To może być sezon pełen nowości w kombinacji norweskiej. FIS ogłosiła listę zmian i kalendarz PŚ

fot. M. Rudzińska

W pierwszym tygodniu maja w chorwackim Dubrowniku odbyło się posiedzenie komisji ds. kombinacji norweskiej. Podczas spotkania omówiono propozycje przedstawione podczas kwietniowego posiedzenia w Zurychu. W nowym sezonie czeka nas sporo nowości. Już podczas najbliższych zawodów punktować będzie nie 30, a 40 najlepszych zawodników i zawodniczek. Oprócz tego zobaczymy także rywalizację w nowych formatach.

fot. M. Rudzińska

Nowy sezon przyniesie wiele zmian w kombinacji norweskiej. W Pucharze Świata zobaczymy rywalizację w nowych formatach. Punktować w Pucharze Świata będzie także najlepsza 40, a nie – jak dotychczas – 30. Ponadto czekają nas także nowinki sprzętowe. Podczas posiedzenia FIS w Dubrowniku poznaliśmy także wstępny kalendarz nowego sezonu. 

Nowe konkurencje i jeszcze jedna kryształowa kula do zdobycia

Komisja ds. kombinacji norweskiej pozytywnie zaopiniowała wprowadzenie dystansu 7,5 km dla zawodów indywidualnych w rywalizacji kobiet, z jednoczesnym utrzymaniem 5 km biegu w przepisach. Dystans mężczyzn w biegu indywidualnym Gundersen i biegu masowym pozostanie bez zmian na poziomie 10 km, podobnie jak dystans 5 km w biegu masowym kobiet. Ponadto komisja potwierdziła wprowadzenie mieszanego formatu sprintu drużynowego i zawodów Individual Compact  do kalendarza Pucharu Świata, a dodatkowo za zawody Individual Compact zostanie przyznana mała Kryształowa Kula.

Nowinki techniczne

Podczas Letniego Grand Prix w kombinacji norweskiej zostanie przetestowana metoda badania ciała za pomocą skanera 3D. Podobna technologia ma być zastosowana w skokach narciarskich. Podczas zarządu podjęto także decyzję o nowych regulacjach dotyczących biegów i kijów. Ze względów bezpieczeństwa podczas wszystkich zawodów obowiązkowe będą pasy mierzące parametry dla zawodników.

Więcej zawodników będzie punktować

Do sporej zmiany doszło także w punktacji Pucharu Świata. Od nowego sezonu zdobycze punktowe będą przypadać dla 40, a nie 30 najlepszych zawodników i zawodniczek. Podczas najbliższej zimy zarówno panie jak i panowie będą otrzymywać identyczną pulę nagród. Jednak pewną zmianą będzie to, że środki finansowe będą dystrybuowane na 30 najlepszych poszczególnych zawodników, a nie tak jak wcześniej na 20.

Wstępne kalendarze poszczególny cykli:

Letnie Grand Prix kobiet i mężczyzn

Puchar Świata mężczyzn

Puchar Świata kobiet

Puchar Kontynentalny kobiet i mężczyzn

Źródło: fis-ski.com