Tkaczenko nadzieją kazachskich skoków. “Rekord można poprawiać co sezon”

fot. Agnieszka Białek/Sportsinwinter.pl

fot. Agnieszka Białek/Sportsinwinter.pl

Siergiej Tkaczenko jest ogromną nadzieją Kazachstanu na sukcesy w skokach narciarskich. Swój talent pokazał w minionym sezonie, kiedy wywalczył brązowy medal mistrzostw świata juniorów. – To był mój najlepszy sezon – przyznał w rozmowie z skisport.ru.

Siergiej Tkaczenko, który niedawno obchodził swoje dwudzieste urodziny, w zeszłym sezonie zwrócił uwagę wszystkich kibiców skoków narciarskich. Podczas mistrzostw świata juniorów zdobył brązowy medal (po pierwszej serii nawet prowadził), a w norweskim Vikersund, skacząc 199,5 m, ustanowił nowy rekord Kazachstanu. Jak sam przyznaje, medal był dla niego najważniejszym trofeum. – To był mój najlepszy sezon. Oczywiście medal na mistrzostwach był dla mnie ważniejszy, ponieważ nie będę już mógł brać udziału w zawodach juniorskich. A rekord … możesz poprawiać co sezon – powiedział Tkaczenko.

Tkaczenko talent do skoków objawił bardzo szybko. Przygodę ze sportem rozpoczął w 2012 roku, a dwa lata później startował już w zawodach międzynarodowych. W lutym 2015 roku Tkaczenko zadebiutował na mistrzostwach świata seniorów, a w 2018 roku udał się na Igrzyska Olimpijskie do Pjongczangu, gdzie na dużej skoczni awansował do konkursu i zajął w nim 49. miejsce. Teraz Siergiej przygotowuje się do kolejnego sezonu, bowiem chce zdobyć pierwsze punkty Pucharu Świata. – Do tej pory trenuję na normalnej skoczni w Szczucińsku. Planują wziąć udział we wszystkich zawodach Letniego Grand Prix, aby nabrać doświadczenia przed zimowymi zawodami – przyznał dwudziestolatek.

A jak zaczęła się przygodą Siergieja ze skokami? – Kiedy miałem trzynaście lat, do mojej szkoły przyjechał trenera i zaprosił wszystkich na trening. Zacząłem trenować w mojej rodzinnej miejscowości Ridder. Tam nauczyłem się jeździć na nartach, ale skoki oddawaliśmy w Ałmatach – opowiadał. – Moim idolem jest Noriaki Kasai. Szanuję go za sportową długowieczność – dodawał.

Źródło: skisport.ru

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.