Thurnbichler podjął decyzję. Nagła zmiana planów. Nie będzie obozu w Planicy

Niespełna dwa tygodnie dzielą nas od inauguracji Pucharu Świata w skokach narciarskich 2023/24. Podopieczni Thomasa Thurnbichlera – korzystając ze sprzyjających warunków atmosferycznych w Skandynawii – już w najbliższych dniach oddadzą pierwsze skoki na śniegu. Biało-Czerwoni polecą do Norwegii tuż po zakończeniu śródziemnomorskiego zgrupowania na słonecznym Cyprze.

Pierwotny plan zakładał, iż członkowie Kadry Narodowej A w połowie listopada pojadą do Planicy, by poszlifować formę na tamtejszych torach lodowych. Atak zimy na północy Europy otworzył jednak nowe możliwości, które sztab reprezentacji Polski postanowił błyskawicznie wykorzystać.

“Lillehammer będzie lepszą opcją”

– Zmieniamy krótkoterminowe plany i miejsce najbliższego zgrupowania. Udamy się do Lillehammer. W ostatnim czasie przyglądałem się kilku obiektom i sprawdzałem prognozy pogody. Okazało się, że Lillehammer będzie najlepszą opcją. Obie skocznie, normalna i duża, są naśnieżone, a nadchodzący tydzień zapowiada się tam naprawdę mroźno – informuje trener Thomas Thurnbichler.

Biało-Czerwoni nie będą osamotnieni podczas skandynawskiego obozu. W Lillehammer poskaczą w towarzystwie gospodarzy.

– Rozmawiałem z Alexandrem Stoecklem, trenerem reprezentacji Norwegii i wiem, że jego zespół też będzie tam trenować w nadchodzącym tygodniu. Warunki powinny być idealne, co pozwoli nam jeszcze lepiej przygotować się do Pucharu Świata, na naturalnym śniegu. To była pracowita sobota pod względem logistycznym, ale już w niedzielny wieczór polecimy do Norwegii. Zostaniemy tam do piątku, korzystając z zimowej aury – informuje główny szkoleniowiec naszej Kadry Narodowej A.

Z Cypru prosto na śnieg

Reprezentacja Polski kończący się tydzień spędziła nad Morzem Śródziemnym, na Cyprze.

– W Pafos mieliśmy do swojej dyspozycji naprawdę fajny hotel, który zaoferował nam perfekcyjne możliwości treningowe. Temperatura podczas całego pobytu była idealna. Oscylowała w granicach 25 stopni Celsjusza, a do tego było słonecznie. Nie było zbyt gorąco, dzięki czemu mogliśmy trenować i dobrze się regenerować – relacjonuje 34-letni trener.

– Celem zgrupowania był wysoce efektywny trening, jak i regeneracja. Za nami naprawdę wymagający okres przygotowań do zimy. W ostatnim czasie schodziliśmy z obciążeń treningowych, z pełną uwagą, by teraz osiągnąć fizyczny szczyt. W poniedziałek i piątek zawodnicy byli poddawani testom na platformie dynamometrycznej. Widzieliśmy naprawdę obiecujące wartości, w przypadku niektórych najlepsze od początku naszej współpracy. Mam powody do zadowolenia – kontynuuje Austriak.

– Nastroje w zespole są bardzo dobre. Na Cyprze towarzyszyły nam rodziny, co było nowym pomysłem z naszej strony. Chodzi o społeczny aspekt regeneracji. W jaki sposób można lepiej się regenerować, niż mając u boku swoich najbliższych, mogąc spędzać z nimi wartościowy czas po treningu? Uważam, że to najlepsza z dróg. Nie planowaliśmy tego, ale podczas pobytu na Cyprze dostrzegłem rozwijający się duch zespołu. Wszyscy byli blisko siebie i zacieśnili więzi. Cieszę się, że to zgrupowanie doszło do skutku – zaznacza Tyrolczyk.

Kubacki trenował w Polsce

Na Cyprze zabrakło najlepszego polskiego skoczka minionej edycji Pucharu Świata, który ostatnie dni spędził w ojczyźnie.

– Dawid Kubacki zdecydował, że nie poleci z nami na Cypr. Postanowił zostać w domu z rodziną i poćwiczyć na miejscu, realizując podobny plan. Trenował na Podhalu pod okiem Wojciecha Topora i Zbigniewa Klimowskiego, więc był w doskonałych rękach. W jego przypadku test na platformie dał najlepszy wynik w tym roku, więc także jest dobrze przygotowany. Świetnie wykorzystał ten czas, by w optymalnej formie wejść w finałowy okres przygotowań do zawodów w Ruce – kończy Thurnbichler.

Puchar Świata w skokach narciarskich 2023/24 ruszy w ostatni weekend listopada. Nasz kraj w Ruce będą reprezentować Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Piotr Żyła, a więc członkowie Kadry Narodowej A. W Finlandii odbędą się dwa konkursy indywidualne na 142-metrowym obiekcie.

Źródło: PZN