TdS w Val Müstair. Życiowy wynik Izabeli Marcisz, zwycięstwo Diggins

fot. M. Rudzińska

Zwycięstwem Jessie Diggins ze Stanów Zjednoczonych zakończył się trzeci etap 15. edycji Tour de Ski. Drugie miejsce w niedzielnym biegu pościgowym rozegranym stylem dowolnym na dystansie 10 kilometrów zajęła jej rodaczka, Rosie Brennan, natomiast trzecia lokata przypadła w udziale Szwedce, Fridzie Karlsson. Najlepszą z Polek była Izabela Marcisz, która uplasowała się na 27. pozycji, co jest jej najlepszym wynikiem w karierze w zawodach tej rangi.

fot. M. Rudzińska

W niedzielne popołudnie odbył się trzeci akt rywalizacji pań w jubileuszowej edycji cyklu Tour de Ski. Po piątkowych zmaganiach sprinterskich i sobotniej potyczce w starcie masowym nadszedł czas na bieg pościgowy, w którym jako pierwsza na trasie pojawiła się zwyciężczyni dwóch wcześniejszych etapów, Linn Svahn z Szwecji. Z 19-sekundową stratą do liderki startowała Amerykanka, Jessie Diggins, z kolei sekundę później rywalizację rozpoczęła Frida Karlsson ze Szwecji. Przypomnijmy, że na krótko przed rozpoczęciem zawodów uznano protest Słoweńskiego Związku Narciarskiego, związany z karą, jaką początkowo nałożono na Anamariję Lampic w związku z sytuacją, mającą miejsce w trakcie pierwszego dnia rywalizacji w Tour de Ski. W efekcie doszło do pewnych zmian w klasyfikacji cyklu. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Dzisiejszy bieg pościgowy od samego początku był niezwykle emocjonujący. Już na drugiej pętli startującą z numerem pierwszym Svahn dogoniła „koalicja” szwedzko-amerykańska w składzie: Karlsson, Diggins i Brennan, która na początku trzeciego okrążenia oderwała się od zwyciężczyni dwóch początkowych etapów cyklu. Wówczas jasnym stało się, że walka o pierwszą lokatę rozegra się pomiędzy wspomnianą trójką. Ostatecznie linię mety zmagań na dystansie 10 kilometrów jako pierwsza przekroczyła Amerykanka, Jessie Diggins, zostając w ten sposób nową liderką Tour de Ski. 5,6 sekundy po niej rywalizację ukończyła jej rodaczka, Rosie Brennan. Podium niedzielnych zawodów uzupełniła Szwedka, Frida Karlsson. Jej strata do tryumfatorki wyniosła 10,7 sekundy.

Ponownie z bardzo dobrej strony pokazała się Izabela Marcisz. Trzykrotna medalistka ubiegłorocznych mistrzostw świata juniorów osiągnęła dziś swój najlepszy w karierze rezultat w zawodach rangi pucharowej. Polka uplasowała się bowiem na 27. miejscu, osiągając 20. czas biegu, co jest nie lada sukcesem i zasługuje na słowa pochwały. Na 55. miejscu rywalizację ukończyła druga z Polek, Weronika Kaleta.

Wyniki biegu pościgowego kobiet

Jutro uczestników Tour de Ski czeka dzień przerwy. We wtorek powrócą oni do rywalizacji w Toblach, gdzie startować będą w kolejnych biegach dystansowych.

Źródło: informacja własna