TdS w Val Mustair. Sprinty otworzą prestiżową imprezę biegaczy. Polacy na starcie (listy startowe)

fot. M. Rudzińska

Do rozpoczęcia jednej z najważniejszych biegowych imprez tego sezonu pozostały ostatnie godziny. Już w sobotnie przedpołudnie zainaugurowana zostanie 17. edycja Tour de Ski. Na początek biegaczy i biegaczki narciarskie czeka rywalizacja w sprintach rozgrywanych techniką dowolną. Wśród zgłoszonych do udziału w zawodach są oczywiście reprezentanci i reprezentantki Polski.

fot. M. Rudzińska

Sprint na początek touru

Ostatniego dnia 2022 roku rozpocznie się 17. edycja najbardziej prestiżowego narciarskiego cyklu skierowanego do biegaczy i biegaczek narciarskich. Mowa oczywiście o Tour de Ski. W bieżącym sezonie zawodnicy i zawodniczki po raz pierwszy rywalizować będą na tych samych dystansach. Do tej pory w części biegów panie pokonywały bowiem krótszy dystans niż panowie.

Siedemnastą odsłonę zmagań otworzą sobotnie biegi sprinterskie rozgrywane techniką dowolną w Val Mustair. Dzień później w tym samym ośrodku narciarskim kobiety i mężczyzn czekają biegi masowe na dystansie 10 kilometrów. Pod dniu przerwy biegowa ferajna powróci do rywalizacji, by w Oberstdorfie zmierzyć się kolejno w: starciach indywidualnych na 10 kilometrów (3 stycznia) oraz biegach pościgowych na dystansie dwukrotnie dłuższym (4 stycznia). Ostatnim przystankiem szwajcarsko-niemiecko-włoskiej imprezy będzie Val di Fiemme. To tam w dniach 6-8 stycznia biegacze i biegaczki powalczą w: sprintach, biegach masowych na dystansie 15 kilometrów oraz – wieńczącej zmagania – morderczej wspinaczce pod Alpe Cermis.

Bez obrończyni tytułu na starcie

Udział w 17. odsłonie Tour de Ski potwierdziły największe gwiazdy współczesnych biegów narciarskich. Na starcie zawodów ujrzymy więc między innymi: broniącego tytułu – Johannesa Hoesflota Klaebo z Norwegii i Iivo Niskanena z Finlandii oraz Jessicę Diggins ze Stanów Zjednoczonych, Fridę Karlsson ze Szwecji czy Heidi Weng i Tiril Udnes Weng z Norwegii. W zmaganiach nie zobaczymy tryumfatorki ostatniego touru, Natalii Niepriajewej z Rosji. Jej absencja związana jest z wykluczeniem Rosjan i Białorusinów z wszelkich zawodów odbywających się pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardu (FIS).

Polacy na piątkę!

Do rywalizacji w pierwszej konkurencji 17. edycji Tour de Ski zgłoszono 71 zawodniczek z 17 państw. W gronie tym są także dwie reprezentantki Polski, a mianowicie Monika Skinder i Izabela Marcisz. Pierwsza z nich do kwalifikacji sprintu przystąpi z numerem 34., natomiast druga stanie na starcie jako 45. Trzymamy kciuki, by następczynie Justyny Kowalczyk wywalczyły prawo udziału w ćwierćfinałach sobotnich zmagań.

Lista startowa kwalifikacji kobiet

Oprócz pań w sylwestrowych sprintach ujrzymy także panów. Na liście startowej zawodów widnieje 100 nazwisk zawodników z 20 państw. O awans do fazy ćwierćfinałowej powalczą trzej podopieczni trenera Lukasa Bauera. Liczymy, że Maciej Staręga oraz Kamil i Dominik Bury będą mieli okazję zaprezentować się nie tylko w kwalifikacjach, ale i w kolejnych sobotnich biegach.

Lista startowa kwalifikacji mężczyzn

Na godzinę 11:30 zaplanowano kwalifikacje sprintów w Val Mustair. O 14:00 mają z kolei rozpocząć się biegi ćwierćfinałowe.

Źródło: informacja własna