TdS w Val Müstair. Pierwsze dystanse jubileuszowej edycji (listy startowe)

fot. M. Rudzińska

Po noworocznych biegach sprinterskich czas na drugi dzień zmagań w 15. edycji Tour de Ski. Tym razem zawodnicy i zawodniczki rywalizować będą w biegach na dłuższych dystansach. Panie pokonają 10 kilometrów, zaś panowie przebiegną o 5 kilometrów więcej. Na starcie nie zabraknie oczywiście reprezentantów Polski.

fot. M. Rudzińska

Pierwsze biegi dystansowe roku 2021 rozegrane zostaną techniką klasyczną. Przypomnijmy, że po pierwszym dniu rywalizacji w 15. edycji Tour de Ski liderami tych prestiżowych zmagań są specjalizujący się w konkurencjach sprinterskich – Szwedka, Linn Svahn, oraz Włoch, Federico Pellegrino.

W sobotę jako pierwsze na starcie pojawią się panie, które już o godzinie 12:30 powalczą o kolejne pucharowe punkty. Bez wątpienia, druga konkurencja tegorocznego cyklu będzie niezwykle emocjonująca, ponieważ zawodniczki i zawodnicy zmierzą się w bezpośredniej rywalizacji na trasie. Czeka ich bowiem bieg masowy. Kobiety będą miały do pokonania dystans 10 kilometrów. W gronie sześćdziesięciu trzech zawodniczek biorących udział w zawodach ujrzymy także reprezentantki Polski, które będą starały się zatrzeć negatywne wrażenie z piątku. Na szwajcarskich trasach ujrzymy zatem: Izabelę Marcisz (numer 39.), Monikę Skinder (numer 58.) oraz Weronikę Kaletę (numer 60.). Nie zabraknie również tych, które pretendują do tryumfu w całym cyklu. Mowa tu między innymi o: Fridzie Karlsson  i Ebbie Andersson ze Szwecji, Jessie Diggins i Rosie Brennan ze Stanów Zjednoczonych czy Tatianie Sorinie i Natalii Nieprajewej z Rosji.

Lista startowa biegu na 10 kilometrów kobiet

O godzinie 14:45 sympatycy narciarstwa biegowego zasiądą przed telewizorami, by śledzić zmagania panów, którzy będą mieli do pokonania 15 kilometrów. Do rywalizacji w drugim etapie Tour de Ski zgłoszono siedemdziesięciu siedmiu zawodników. W grupie tej znajduje się pięciu podopiecznych trenera Lukasa Bauera. Kolejne w tym sezonie pucharowe punkty będzie starał się zdobyć – startujący z numerem 73. – Maciej Staręga, jednakże biorąc pod uwagę fakt, iż specjalizuje się on w sprintach, wydaje się, iż będzie o to niezwykle trudno. Liczymy także na dobrą postawę pozostałych Biało-Czerwonych, a mianowicie: Dominika i Kamila Burych (odpowiednio numery 47. i 67.), Mateusza Haratyka (numer 65.) oraz Kacpra Antolca (numer 70.). Jak w bezpośredniej rywalizacji poradzą sobie Polacy oraz światowa czołówka? Przekonamy się o tym już w sobotnie popołudnie.

Lista startowa biegu na 15 kilometrów mężczyzn

Źródło: informacja własna