TdS w Val Müstair. Maciej Staręga w ćwierćfinale, Polki nie przebrnęły eliminacji

11:07, 01.01.2021 Daniel Topczewski

Maciej Staręga jako jedyny z reprezentantów Polski awansował do ćwierćfinałów sprintu stylem dowolnym w Val Müstair - pierwszego etapu cyklu  Tour de Ski. Eliminacji, wygranych przez Szwedkę Maję Dahlqvist i Włocha Federico Pellegrino, nie udało się natomiast przebrnąć Polkom i pozostałym podopiecznym Lukasa Bauera.

Eliminacje sprintu stylem dowolnym w Val Müstair rozpoczęły się już o godzinie 9:15. Jako pierwsze na trasie pojawiły się biegaczki, które miały do pokonania dwie pętle po 700 metrów. Najlepiej z tym wyzwaniem poradziła sobie Szwedka Maja Dahlqvist, która minęła linię mety z czasem 3:30,86. Drugie miejsce zajęła kolejna z reprezentantek Kraju Trzech Koron - Linn Svahn (+2,84 sek). Trzecia była liderka klasyfikacji sprinterskiej, Szwajcarka Nadine Faehndrich (+4,25 sek). Na uwagę zasługuje także dobry występ Fridy Karlsson, która miała ósmy czas oraz Łotyszki Patriciji Eiduki - piętnasty wynik eliminacji.

Awansu do ćwierćfinałów nie udało się wywalczyć żadnej z reprezentantek Polski. Najbliżej była Weronika Kaleta, która bardzo dobrze rozpoczęła zmagania, notując drugi czas pierwszej pętli, ale w końcówce straciła sporo cennych sekund i uplasowała się na 34. pozycji. Monika Skinder zajęła 52. miejsce, a Izabela Marcisz została sklasyfikowana na 54. lokacie.

Wyniki kwalifikacji sprintu kobiet

Kilkanaście minut po paniach do walki o miejsce w ćwierćfinałowej trzydziestce przystąpili panowie. Wyznaczoną przez organizatorów trasę najszybciej pokonał lider klasyfikacji sprinterskiej Federico Pellegrino, który w Val Müstair będzie walczył o trzecie z rzędu zwycięstwo w Pucharze Świata w tej specjalności. Drugie i trzecie miejsce należało do Rosjan - Aleksandra Bolszunowa (+2,34) i Artioma Malcewa (+2,62 sek).

Awans do biegów ćwierćfinałowych z grona podopiecznych Lukasa Bauera udało się wywalczyć jedynie Maciejowi Starędze, który finiszował z 26. czasem. Dla Polaka będą to drugie w tym sezonie punkty Pucharu Świata. Kamil Bury uplasował się na 42. pozycji, Dominik Bury był 59., Mateusz Haratyk zajął 70. miejsce, a Kacper Antolec 71.