TdS w Val Mustair. Klaebo po raz kolejny najlepszy. Kolejny świetny wynik Burego

13:58, 01.01.2023 Tomasz Lutek Aktualizacja: 14:50, 01.01.2023

Johannes Hoesflot Klaebo wygrał bieg pościgowy na 10 kilometrów stylem klasycznym w szwajcarskim Val Mustair rozgrywany w ramach Tour De Ski. Tym samym umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej cyklu. Drugi był jego rodak Paal Golberg, a trzeci Włoch Federico Pellegrino. Dominik Bury zaliczył kolejny udany występ i zajął 22. miejsce.

Bieg pościgowy na 10 kilometrów stylem klasycznym mężczyzn to drugi etap prestiżowego Tour de Ski. W Val Mustair na starcie pojawili się także Polacy - Maciej Staręga oraz Kamil i Dominik Bury. Zwłaszcza ten ostatni mógł liczyć na dobry wynik. Dzień wcześniej awansował do ćwierćfinału sprintu.

Klaebo przechytrzył wszystkich

Pierwszy na trasę niedzielnego biegu ruszył Johannes Hoesflot Klaebo. Norweg początkowo wydawał się dyktować bardzo spokojne tempo, po pierwszej pętli większość rywali zmniejszyła do niego stratę. Później jednak wszedł na wyższe obroty i kontrolował przebieg wydarzeń do samego końca. Tym samym zdołał odnieść drugie z rzędu zwycięstwo w tegorocznym cyklu Tour de Ski. O drugie miejsce zaciekle przed linią mety walczyli Federico Pellegrino i Paal Golberg. Ostatecznie górą był Norweg, a Włoch musiał zadowolić się najniższym stopniem podium. Panowie do triumfatora stracili nieco ponad 10 sekund. Na uwagę zasługuje w szczególności Golberg, który startował dopiero 9., ale świetnie rozłożył siły i zdołał znaleźć się tuż za swoim młodszym kolegą z kadry.

Za czołową trójką finiszowali: Simen Hegstad Krueger, Sindre Skar, Martin Loewstroem Nyenget, William Poromaa i Michał Novak. Duży awans zaliczył Iivo Niskanen. Fin na trasę ruszył z 57 numerem, a ukończył wyścig 14. Z kolei olbrzymi spadek stał się udziałem Lucasa Chanavat. Francuz rozpoczynał 10., natomiast linię mety przeciął dopiero 84.

Udany start Burego

Najlepszym z reprezentantów Polski okazał się Dominik Bury. Nasz zawodnik finiszował na wysokim 22. miejscu, a rangę tego osiągnięcia podnosi fakt, że styl klasyczny jakim rozegrany był bieg nie jest jego ulubionym. Kamil Bury rywalizację ukończył na 86. pozycji, a Maciej Staręga na 94., ostatniej wśród tych którzy dobiegli do mety.