TdS w Val Müstair. Inauguracyjny sprint z udziałem Polaków (listy startowe)

fot. M. Rudzińska

Sprinty stylem dowolnym w szwajcarskim Val Müstair zainaugurują zmagania biegaczy i biegaczek w 15. edycji Tour de Ski. Na liście startowej noworocznych zawodów, które rozpoczną się już o godzinie 9:15, nie brakuje oczywiście reprezentantów Polski.

fot. M. Rudzińska

Eliminacje kobiet

Noworoczne biegi sprinterskie w Val Müstair będą dla zawodników pierwszym sprawdzianem formy przed kolejnymi etapami wyczerpującego cyklu Tour de Ski. Jako pierwsze, już o godzinie 9:15, do rywalizacji o miejsce w ćwierćfinałach przystąpią biegaczki, które będą miały do pokonania dwie pętle po 700 metrów. Faworytkami eliminacji są bez wątpienia powracające do Pucharu Świata Szwedki z Linn Svahn (nr 7) i Mają Dahlqvist (nr 2) na czele. O wysokie lokaty przed własną publicznością powinny także walczyć Szwajcarki, wśród których nie zabraknie liderki klasyfikacji sprinterskiej Nadine Faehndrich (nr 17).

Na liście startowej nie brakuje również liderki Pucharu Świata, Amerykanki Rosie Brennan, która wyruszy jako czwarta. Z jedenastką na plecach pobiegnie z kolei Natalia Niepriajewa.

W eliminacjach wystartuje 66 zawodniczek. W tym gronie znalazły się trzy reprezentantki Polski. Z numerem 41. wyruszy Monika Skinder, z 46. na plastronie pobiegnie Weronika Kaleta, a z 52. Izabela Marcisz.

Lista startowa sprintu kobiet

Eliminacje mężczyzn

Niespełna godzinę po kobietach na trasie w Val Müstair pojawią się panowie, którzy będą mieli do pokonania tę samą trasę. Z grona faworytów najwcześniej wystartują Rosjanin Aleksander Bolszunow (nr 3) i lider klasyfikacji sprinterskiej Federico Pellegrino (nr 8). Wśród zawodników, którzy mogą się pokusić o dobry występ należy także wymienić Andrew Musgrave’a (nr 10), Lucasa Chanavata (nr 17) czy Glieba Rietiwicha (nr 2).

W Val Müstair nie zabraknie biegaczy z Polski. Najwcześniej z podopiecznych Lukasa Bauera wystartuje Maciej Staręga, który pobiegnie z numerem 33. Z 40. ruszy Kamil Bury, a z 53. jego brat – Dominik. Mateusz Haratyk to numer 59. na liście startowej, a Kacper Antolec 68. Na liście startowej znalazło się łącznie 84 biegaczy.

Lista startowa sprintu mężczyzn

Źródło: informacja własna / FIS